Изложбата „Учителите на Бургас 1878 – 1944 г.“ е в Дома на нефтохимика

Академичният състав на две от катедрите във Факултета по обществени науки (ФОН) на университет „Проф. д-р Асен Златаров” – катедра „Педагогика и методика на обучението“ и катедра „История и философия“, отдаде почит на първите бургаски учители с оригинална фотоизложба. Експозицията на тема „Учителите на Бургас 1878 – 1944 г.“ представя пионерите на образователното дело в града и бе открита в горното фоайе на Дома на нефтохимика. Тя е посветена на идващия 24 май, Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Постерите на изложбата са резултат от дълги научни усилия на подготвящия екип и представят малко известни или непубликувани до момента фото-портрети, архивни снимки от педагогическата практика и училищни документи, открити в архивите на Бургас. Разкрити са факти от живота и дейността на повече от 70 ярки фигури – основоположници на местното педагогическо дело. Сред тях са имената на прославили се впоследствие като видни български учени акад. Михаил Арнаудов, професорите Цани Калянджиев, Мара Цончева и Жеко Радев.

Учители на бургаските малчугани в този исторически период са били и славни потомци на личности, които знае всеки българин – синът на Райна Княгиня, Георги Дипчев, и наследникът на художникът Станислав Доспевски, Никола Доспевски. Изкуствата в бургаските училища са били представяни от такива известни имена, като художникът Петко Задгорски, композиторите Филип Кутев и Георги Шагунов, прославилите се по-късно като писатели Константин Петканов, Цветан Минков и Санда Йовчева.

Популярните краеведи Георги Попаянов и Горо Горов, почитаните и до днес имена в спорта, като Димитър Гурбалов, Невена Тороманова-Ганчева и Костия Вълчанова, както и множество видни общественици, като Тодор Александров, Ана Маймункова, Лазар Томов, Тодор Постомпиров също са представени в експозицията.

След откриването на изложбата от декана на ФОН проф. Румяна Папанчева нейните организатори и заинтригувани зрители бяха поздравени с адрес от кмета на Бургас Димитър Николов, който бе прочетен и връчен от зам.-кмета по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики в община Бургас, Михаил Ненов.

Главният организатор на фото-изложбата – проф. Маргарита Терзиева, поведе гостите на увлекателна „екскурзия“ по постер-паната, като разказа любопитни и малко известни подробности от биографията на тези заслужили пионери на педагогиката в града.

Изложбата ще остане в Дома на нефтохимика до края на месец май.