Мина референдумът за паметника на Бузлуджа

Референдумът, който трябваше да определи дали община Казанлък да се разпорежда с паметника на Бузлуджа, формално се провали. Причината – ниската изпитателна активност. Едва 19,44% от жителите на града са упражнили правото си на глас, а за да референдумът бъде признат за валиден, бе нужна поне 40% активност.

Въпросът, на който гражданите на Казанлък трябваше да отговорят, е „Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот частна държавна собственост – Дом-паметник на връх Бузлуджа за 10 години?“ Общо в реални числа: гласували са 12 074 души, 11 240 от тях са отговорили „да“, 611 с „не“, 223 бюлетини са недействителни.

Причината, която налагаше референдумът да се състои, е че община Казанлък има изготвен проект за консервацията на паметника – той е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции на програма „Региони в растеж“. През май т.г. концепцията беше оценена и класирана на второ място от общо 18 състезаващи се за финансиране концепции за Югоизточен регион на планиране, а предвиденото финансиране за дейностите по паметника „Бузлуджа“ е в размер на 6,9 млн. лева. Тези средства не могат да бъдат използвани за друго.

„Това е един успешен принос за пряката демокрация в България. Референдум, който беше иницииран от самите граждани и беше проведен по всички правила на закона. Законът за прякото допитване обаче слага бариера за успешен референдум и това са 40% от имащите право на глас – това е един изключително висок праг. 93% от гласувалите 12 000 души са казали „да“ на референдума“, каза Галина Стоянова, кмет на община Казанлък.