Момчил Дойчев – „При следващи избори евразийските партии ще увеличат драстично резултата си“

От 2020 година насам в България започна решителния етап по осъществяването на „Плана Решетников“ за ликвидирането на демокрацията в България и връщането ни в „руския свят“ – „светът“ на диктатурата , мизерията и войната. Този преврат навлезе в решителна фаза след последните предсрочни парламентарни избори, които осъществиха на практика вече политически хаос – предшественик на реставрацията или възраждането на диктатурата. Този антипарламентарен и следователно антидържавен, проруски, пропутински и следователно антидемократичен и антибългарски тоталитарен преврат е прикрит, но трябва да се разкрие.

Той е безформен, неявен, но напълно реален. И за съжаление се извършва не само от все по-многобройните „копейки“. Той се извършва от самите уж евроатлантици от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, пише съпредседателят на Атлантическия съвет на България Момчил Дойчев в социалните мрежи и продължава.

 

„Властта изглежда започва вече да се търкаля по улицата

Но основните копейки на власт никога не са я напускали или отново са превзели почти всички държавни институции – президентство, правителство, службите за сигурност, правоохранителната и правосъдната власт, медиите, образованието, в олигархичната икономика и пр. Причина е и в безпомощността на обхванатите от лудост, глупост или омраза или от трите заедно привърженици на уж проевропейските и проатлантически партии с всички техни политически, интелектуални и медийни представители.

Вече би следвало да е очевидно и за слепите, че ако в по-предишния парламент този, който в името на собствения си партиен интерес и оцеляване разглоби сглобката, бе Борисов, (но с много активното участие и съдействие и на другата още по-непримирима от него страна!), сега „непримиримата страна“ реже упорито клона на собственото си оцеляване с поставянето на ултиматум, който е лишен от логика и мисъл за следващ ход, какъвто те очевидно нямат.

 

Какво ще постигнат ПП-ДБ със „санитарен кордон“ около Делян Пеевски?

Нали твърдят, че той владее държавата? Ако е така, този „санитарен кордон“ няма ли да се обърне срещу тях? Нима не видяха, че това стана в по-предишния парламент, когото всички накрая се обединиха против правителството на ПП-ДБ? Какво постигнаха с това към този момент – загуба на повече от половината от подадените за тях гласове. А сега получиха и екстри:

  1. Пеевски се радикализира и очевидно от яростен „атлантик“ се прехвърли в антисистемния лагер, който гъмжи от антидържавни „копейки“ – радевисти, комунисти, нацисти, фашисти, мечоносци и величествени неграмотници, заедно с разширяващата се маса от подкрепящите ги „полезни идиоти“.
  2. Бойко Борисов няма полезен ход освен да оттегли кандидатурата си за премиер, но няма как да оттегли кандидатурата на ГЕРБ за председател на парламента – следователно този път няма да инициира, а ще бъде принуден от обстоятелствата да отива на нови избори с ясното съзнание, че този път може би неговите основни врагове от Промяната наистина ще се стопят, но и той ще изгуби много за сметка на увеличаващи се споменати по-горе много по-полезни за Путин евразийски партии.

 

Кратка справка, за да опресня паметта на т.нар. евроатлантици и „демократи“

На вълната анти Борисов на изборите за 46 НС антисистемната ИТН стана първа политическа сила с 65 депутати. ДБ получи 34 места в парламента, а ГЕРБ-СДС 63. Провалът на чалга-партията да представи реална правителствена алтернатива породи нови предсрочни избори.

На изборите за 47 НС се появи ПП и спечели 67 депутатски места. заедно с ДБ с 16 тези реформаторски партии общо имаха 83 депутати. ГЕРБ имаше 59 , а ДПС – 34 депутати. Т.е. т.нар. евроатлантически партии имаха конституционно мнозинство от общо 176 депутати – три четвърти от местата в парламента, а най-пропутинската партия „Възраждане“ имаше само 13 депутати. И вместо да се възползват от това, те тръгнаха на конфронтация една против друга.

На извънредни избори за 48 НС ПП получи само 51 мандата, т. е. загуби 16 депутатски места, ДБ повиши резултата си и имаше 20 мандата. Но заедно с ПП изгубиха общо 12 мандата. ГЕРБ-СДС получи 67 депутатски места, а ДПС – 36. Трите партии и коалиции общо загубиха само 2 мандата, но най-много загуби ПП. Гласовете за „Възраждане“ скочиха повече от 2 пъти и те получиха общо 27 мандата. Появи се втората прорадева партия и получи 12 мандата, а БСП -25.

На извънредните избори за 49 НС Коалицията ПП-ДБ получи общо 64 мандата – т. е. загубиха още 7 мандата. За сметка на това в парламента влезе още една антисистемна партия ИТН – 11 мандата. Заедно с „Възраждане“, които получиха вече 37 депутати, „Български възход“ и БСП, която също вече се превърна в антисистемна партия – антисистемните и проруски партии получиха общо 71 мандата. ГЕРБ-СДС с 69 мандата и ДПС с 36 запазиха своите позиции (а ГЕРБ получи 2 мандата повече)

На извънредните избори за 50 НС коалицията ПП-ДБ получи два пъти по-малко гласове и съответно само 37 мандата. „Възраждане“ се утвърди като най-мощна антисистемна партия с един мандат повече – 38, ИТН получи 16 мандата, появи се „Величие“ с 13 мандата и БСП с 19. ГЕРБ-СДС 68, а ДПС с „момчето“ скочи на най-големия си резултат с 47 мандата. Така антисистемните партии отново повишиха резултата си и заедно с БСП имат 86 мандата.

 

На последните извънредни парламентарни избори картината е още по-ясна

ПП-ДБ не повиши резултата си процентно и запази 37 мандата, Двете ДПС с общо 49 мандата са блокирани във взаимната си нетърпимост и затова са изключени от лагера на евроатлантическите взаимодействия. Нетърпимостта между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ също блокира възможността за изход от политическата криза.

Възможностите за кабинет са минимални, а блокът на евразийските партии получи бонуса изборите да се оспорват, и то не само от невлязлата „Величие“, което е удар не само по изборите като демократичен инструмент, но и по парламентаризма и изобщо възможността в България да продължи да има дори фасадна демокрация.

Аз подозирам, че при следващи извънредни избори точно евразийските партии ще увеличат драстично резултата си, а ако се появи и нова партия, зад която открито застане Радев, ПП-ДБ дори да остане коалиция, ще загуби поне гласовете за ПП.

Следователно, ако само преди 2 години имаше възможност да се състави при добра воля съответстващо на нагласите на близо три-четвърти от българите конституционно проевроатлантическо парламентарно мнозинство и правителство само с подадените гласове за ППДБ и ГЕРБ, сега са необходими минимум 4 партии, а това означава, че каквото и правителство да се състави, то няма да бъде (с БСП или ИТН, или и с двете заедно) евроатлантическо, а патово, крайно нестабилно и временно.

И затова е виновен не Борисов или Пеевски, не Румен Радев и новите „рубладжии“, а липсата на политически разум и разбиране за това какво представлява политиката от страна на тези, които ни се представят за „десни“, „евроатлантици“ и разглеждат безспорно необходимата промяна като битка с отделни политици и партии, а не като промислена стратегия и тактика за действителна европеизация и демократизация, която отчита реалните нагласи, тежнения и настроения във все по-разпарчетосаното и все по-негражданско общество. Това българско нестанало гражданско общество се превръща по рецептата на Липман във все по-„объркано стадо“, готово до приеме за спасител всеки пореден измамник, който с помощта на масовата политическа неграмотност да реставрира диктатурата и икономическата мизерия.