Проблемът с финансовата устойчивост на пенсионната система се задълбочава

„Изправени сме пред голям проблем за финансовата устойчивост на пенсионната ни система, която засяга всички. Проблемът е много голям“. Това заяви пред БНР бившият социален министър Христина Христова.

По думите й към полугодието 5,5% от БВП са отишли, за да посрещнем дефицита на пенсионната система. Това е много значително, подчерта тя.

Според нея проблемите са се натрупали в последните 3-4 години, а за това е изиграла роля политическата нестабилност и постоянното предизборно състояние на политическите партии. „В последните 4 години от всички пенсионни промени, които се направиха, нито една не беше базирана на основния осигурителен принцип – за приноса на човек“.

В интервю за предаването Христова обясни откъде идва финансовата неустойчивост на пенсионната система: „Отдавна говорим, че трябва да се изчисти системата от плащания, несвързани с осигурителен принос на човек.“

По думите й България може би е единствената държава, която борави с гарантирана минимална пенсия. Тя подчерта, че по този въпрос се иска политически кураж за вземането на решение. Става въпрос за десетки хиляди души, посочи бившият социален министър. Според нея трябва да заработи друга система на социално подпомагане.

Такава огромна финансово-социална система, каквато е пенсионно-осигурителната, е недопустимо да излъчва социална несправедливост, категорична бе Христина Христова. Минималната пенсия се доближи до средната, посочи тя и определи като голям проблем, че от диспропорциите, които се получават, хората се демотивират.

Темата за осигурителните вноски е много тежка тема, изтъкна още експертът. Според нея ако се върви по тази линия, то трябва да се постигне консенсус и да се направи с планирано плавно увеличение. Другото, което може да се обсъжда, е механизмът на актуализация всяка година по швейцарското правило. Вече самите швейцарци не го прилагат всяка година, а на две години, подчерта тя.

Христова е категорична, че системата не може да понесе драстични промени. По думите й трябва да се влагат разум, умереност и прецизност във финансовото управление на системата.

Хората в пенсионна възраст нямат никаква вина за създалата се трудна ситуация, каза още бившият социален министър и добави:

„Темите се натрупват и чакат своето спешно решаване. Иска ми се да видя по-голяма отговорност в политиците.“