Радев порица Висшия съдебен съвет

„Настоящият Висш съдебен съвет (ВСС), след всичко което натвори, не може да отговори на високите обществени очаквания“. Това каза в неделя, 13 октомври 2024 г., президентът Румен Радев в курорта „Албена“, като коментира пред журналисти процедурата за избор на главен прокурор. Той подчерта, че сега ВСС е изтъкан от зависимости и с откритата процедура за избор на главен прокурор е успял отново да създаде напрежение не само в професионалните среди, а в цялото общество. Той призова политическите партии след изборите бързо да излъчат нов Висш съдебен съвет.

Държавният глава подчерта, че обществените очаквания към новия главен прокурор да възстанови чувството за справедливост са огромни. В тази важна мисия той следва да се ползва от високо доверие, а това от своя страна изисква легитимност на неговия избор, посочи президентът. По думите му настоящият ВСС не може да отговори на високите обществени очаквания, защото нееднократно е демонстрирал, че е подвластен на политическата конюнктура и е изтъкан от зависимости. Демонстрира го и с последното си решение да издигне само един кандидат за поста главен прокурор, каза Радев.

Той допълни, че народните представители – настоящи и бъдещи, трябва да си дават ясна сметка, че навременното избиране на важните органи, какъвто е и ВСС, не е въпрос на желание или възможности, а е тяхно конституционно задължение. Това трябва да стане възможно най-скоро, за да не попадаме в тази ситуация, в която се намираме в момента, аргументира се президентът.

За предизборната кампания Радев коментира, че не само обществото, а и самите политически партии ще спечелят, ако поне за няколко дни загърбят темата кой е по-лош и отворят големия дебат, който чакат всички българи – как ще направят така, че ако вземат властта, България да бъде по-сигурна, успешна и богата.

На въпрос за изявлението на премиера на Република Северна Македония Християн Мицковски, че е готов да води преговори с българския президент, Радев посочи, че винаги е бил отворен за диалог, но трябва да се прави разлика между диалог и преговори. Преговорите между България и Северна Македония приключиха през юли 2022 година, когато двете страни подписаха двустранния протокол по Договора за добросъседство и сътрудничество, обясни президентът.

По думите му, ако се говори за диалог, той следва да се води между Северна Македония и Европейската комисия, и то на база приетата по същото време преговорна рамка за Северна Македония. Там е диалогът и той е върху условията, които трябва да изпълни Северна Македония, така че да започнат преговорите за членството на страна в Европейския съюз, допълни президентът. Той подчерта, че България може и трябва да помага в този процес, и то така, че Северна Македония по-бързо и ефективно да изпълни условията и да поеме уверено по своя европейски път.