Чешмяна вода или бутилирана?

Когато става въпрос за ежедневното пиене на вода, дали най-безопасният вариант е от бутилка, закупена от магазина? Този въпрос си задава ново изследване, което показва, че това не е вярно. Всъщност чешмяната вода може да се окаже много по-безопасен вариант в повечето райони на света.

. Според изследователи от Weill Cornell Medicine в Катар бутилираната вода в САЩ често не е подложена на същите строги проверки за качество и безопасност като чешмяната вода, което означава, че в нея може да има повече вредни химикали, проникващи от пластмасовите бутилки.

Смята се, че между 10 и 78% от пробите на бутилирана вода съдържат замърсители, включително микропластмаси и различни други вещества, включително фталати (химикали, използвани за повишаване на устойчивостта на пластмасите). Замърсяването с микропластмаси се свързва с оксидативен стрес, дисрегулация на имунната система и промени в нивата на мазнините в човешкия организъм. „Въпреки че съществуват краткосрочни прагове на безопасност, дългосрочните ефекти на тези замърсители остават до голяма степен неизвестни“, казват авторите.

Изследователите дебело подчертават, че чешмяната вода е по-екологичен вариант. Включително и за това, че пластмасовите бутилки за вода, които се купуват всяка минута по целия свят, понастоящем са вторият най-разпространен замърсител на океаните (след найлоновите торбички) и представляват 12% от всички пластмасови отпадъци.

Според Индекса за екологично представяне (EPI) за 2024 г. чешмяната вода във Великобритания се обработва по едни от най-строгите стандарти, като по-безопасна питейна вода има само в Италия и Сингапур. САЩ са на девето място в света, Канада е на 12-то, а Франция – на 13-то.