Derstandard.at :„България: Странни сделки в държавата на олигарсите и бедността“

В статия за „Дер Стандарт“ Маркус Бернат -Bulgarien: Bizarre Deals im Land der Oligarchen und der Armut – derstandard.at/2000075802826/Bizarre-Deals-im-Land-der-Oligarchen-und-der-Armut разкрива връзките на властта с олигархията и резултатите от тази връзка – българската беднотия …

В България, която сега за първи път води председателството на ЕС, олигарсите седят в седлото и задават тона …

„България винаги е била силна театрална сцена.Поне от хаотичното завръщане към демокрацията преди около четвърт век. „Гинка от Пазарджик“ е името на новото парче, което изненадва публиката в наши дни.

„Смятате, че всичко свърши, а след това отново се случва нещо, не сте научили нищо“, казва австрийски инвеститор, подал оставка заради силните в политиката и бизнеса на Балканите.

„Пазарджик е провинциален град в Южна България и е по-скоро познат с производството на чушки и домати. Ето че в плановете, сякаш от нищото, се появява Гинка Върбакова – 42-годишна бизнесдама от Пазарджик, която официално управлява семейното предприятие и иска  да купи най-голямото електроразпределително дружество в България – чешката компания ЧЕЗ. „Гинка от Пазарджик“, както иронично я наричат политическите коментатори в София, е само подставено лице, което да прикрие сделката на олигарсите в България. Това е. И така си върви година след година в малката балканска държава, която за първи път пое европредседателството“, казва пък бивш директор на ЧЕЗ.

В статията се казва, че подобна е и ситуацията с австрийската компания EVN, която обслужва Югозападна България. Изтъква се, че частните енергийни дружества се жалват от огромното вмешателство на правителството и институциите. Освен това цената на тока се определя политически в страна, в която мнозинството от жителите след влизането преди 11 години в ЕС станаха по-бедни, а не по-благосъстоятелни.

Най-новите проучвания от 2016 г. показват, че 23% от населението живее под границата на бедността с 308 лева на месец (157 евро). През 2008 г., година преди влизането в ЕС, те са били 21%.

„България продължава да бъде най-бедната страна в ЕС. Една голяма част от българите не получават нищо от икономическия растеж. Така средностатистическите пенсионери са на границата на бедността, а голяма част от близо 2 милиона пенсионери оцеляват благодарение на собственото производство в градините и помощ от децата им.“

Корупцията, икономиката, подчинена на олигарси, и политиката на строги икономии, провеждана през последните години от консервативното правителство на Бойко Борисов, са основните причини за стагнацията на България – според изданието. – Някогашният бодигард на партийния и държавен ръководител по времето на социализма Тодор Живков се оказа устойчива фигура в българската политика. България е и политическо изключение в ЕС. Според бившия министър на правосъдието Христо Иванов в страната в действителност няма ляво и дясно крило, а разделението Изток или Запад, Москва или Брюксел е значително по-важно. Докато Социалистическата партия няма вече нищо социалистическо в себе си, а се превръща в консервативна партия за застаряващи, обърнати към миналото членове, Борисов имаше възможността да доразвие модела на власт от Живково време – бюрократичен елит, който знае как да използва апарата на властта и имитира прилагане на законите, но следвайки своята собствена логика.“

„Гинка от Пазарджик“ междувременно обяви пътуване до Прага, за да продължи преговорите с ЧЕЗ.

ЧЕЗ компания ще струва в България между 320 и 340 милиона евро – повече от шест пъти повече от годишния оборот, компанията Гинка Върбакова Inercom, която строи недвижими имоти и слънчеви централи. Предварителният договор е подписан, правителството уж се изненада, както и от имената на олигарсите които циркулират в медиите и за които се твърди, че че ще дадат парите и искат да бъдат  новия собственик.

Не е ясно само това, колко ще струва на българите новата пиеса, защото цената все още не е фиксирана.

принтскрийн : derstandard.at

Свободен автор – Философът