Антисемитска и популистка партия влиза в управлението на Литва
Социалдемократите в Литва спечелиха последните парламентарни избори в тази страна и за да се състави правителство, подписаха по-рано тази седмица тристранно коалиционно споразумение с още две партии в парламента. Проблем се оказа включването в управляващото мнозинство на новата, определяна като популистка, партия „Зората на Неман”, чийто лидер е обвиняван в антисемитски изказвания. Десните центристи от партия „За Литва”, които са на четвърто място на изборите, са третата партия в новосформираната коалиция. Така проектираното правителство ще разполага с удобното мнозинство от 86 депутати в 141-местния Сейм.
Включването на националистите от „Зората на Неман” обаче става в разрез с предизборните обещания на социалдемократите и това доведе до силно възмущение както в страната, така и в чужбина. Тази партия умело съчетава и леви, и десни популистки идеи, а нейният основател и лидер Ремигиюс Жемайтайтис се оттегли от парламента през април тази година, след като Конституционният съд на страната реши, че е престъпил клетвата си на народен представител с призивите си в социалните мрежи за омраза към евреите и омаловажаване до пълното отричане на Холокоста.
Самият Жемайтайтис няма да участва в кабинета, но неговата партия ще оглави три от 14-те министерства в правителството, каза заместник-лидерът на социалдемократите и бъдещ премиер Гинтаутас Палуцкас. В допълнение той заяви, че включването на „Зората на Неман” в тройната коалиция е единственият начин да има устойчиво управление на страна и допълни, че неговата партия е готова да обясни решението си на международните партньори. „Някои твърдят, че цялата „Зора на Неман” е антисемитска, но ние не я виждаме такава. Няма място за антисемитизъм, нито в Социалдемократическата партия, нито в нейното правителство”, категоричен е Палуцкас.
От своя страна президентът на Литва Гитанас Науседа остро разкритикува решението на социалдемократите да съставят правителство с партия, чийто лидер е обвинен в антисемитски изявления, и заплаши, че ще блокира възможността нейните министри да поемат властта. „Мисля, че е направена грешка. Един примитивен, битов антисемитизъм се налага в нашата страна. Президентът има възможност при съставянето на правителството да създаде пречки за изпълнението на такова коалиционно споразумение“, припомни държавният глава.
Еврейската общност в Литва заяви, че реториката на Жемайтайтис предизвиква „вълна от антисемитизъм в страната“ и призова президента да се намеси, за да попречи на партията да поеме властта. Проблемът е обществено значим в страната, по-голямата част от чието еврейско население загива от ръцете на германските окупатори и нацистките колаборационисти по време на Втората световна война,
Критики към „Зората на Неман” бяха отправени от представители на Израел, САЩ и Германия. Така председателят на комисията по външни работи в Бундестага Михаел Рот, член на Германската социалдемократическа партия, публикува изявление в „Екс”, в което казва, че съюзът с антисемитска партия не може да бъде съчетан с „нашите ценности”. Сенаторът от Демократическата партия в САЩ Бен Кардин, напускащ поста си председател на комисията по външни отношения на Сената, заяви, че включването на партията на Жемайтайтис в правителството „подкопава основните ценности, които обединяват нашите нации“.
Михал Камински, заместник-председател на полския Сенат, също разкритикува решението на социалдемократите да формират управляваща коалиция със „Зората на Неман”. „Като приятел на Литва не мога да обясня на поляците и на европейците как е възможно в началото на XXI век в такава велика страна, която е символ на борбата за свобода и толерантност, която символизира любовта, а не омраза между хората, да има политическа сила, която да използва антисемитската идеология като оръжие и която става част от правителство на страна-членка на Европейския съюз“, заяви депутатът. Той подчерта, че Русия, макар и да не е свързана с партията, несъмнено ще се стреми да се възползва от спорния й имидж и нейната водеща роля в управляващото мнозинство. „Наистина съм много притеснен, защото образът на Литва е, че тя беше една от първите, които осъзнаха опасността от Русия и че е страна, която винаги смело се е противопоставяла на руския империализъм. А сега руската пропаганда срещу Литва ще използва факта, че във Вилнюс управляват антисемити”, подчерта Камински.
Междувременно Жемайтайтис изпрати писмо до чуждестранните посланици, настоявайки, че не е антисемит, в което казва: „Вярвам, че равенството на всички човешки същества, зачитането на идентичността и човешкото достойнство на всеки е в основата на всяка правова държава. Аз единствено критикувах последните действия на Израел в Палестина, които, между другото, също са критикувани от много политически лидери по цял свят, както критикувах и дейността на КГБ в Литва през следвоенния период”, се казва в изявлението.
Литовският политолог Юргис Валюкевичус, очаква проблеми в сътрудничеството в новото правителство и прогнозира, че партията на Жемайтайтис или ще се разпадне през следващите няколко години, или ще премине в опозиция в даден момент. Същевременно политологът успокоява, че по отношение на геополитическата ориентация на Литва подкрепата за Украйна ще продължи да бъде решаващ въпрос за националната сигурност. Също така всички участващи партии са съгласни да увеличат бюджета за отбрана, който в момента е над 3 процента от БВП на страната.
Литовското бизнес издание „Версло Жиниос” обаче е шокирано: „Социалдемократите, останаха верни на себе си при неспазването на обещанията си, докато формираха коалицията. Въпреки че партийният им лидер Вилия Блинкевичуте подчерта преди изборите през октомври, че няма да формират коалиция със „Зората на Неман” поради антисемитските изявления, направени от партийния лидер, това сега става.”
Вестник „Украинска правда” изказва опасението, че е възможна промяна във външната политика на Литва: „Сега в отношенията си с Русия новото правителство може би просто ще се придържа към общоевропейския консенсус, вместо да играе ролята на първопроходец. Не е изключено гласът на Литва на международната сцена да бъде значително отслабен от такава коалиция. И това със сигурност няма да е добре за Украйна.”
От своя страна „Ню Йорк Таймс” заключава, че случващото се в Литва е част от очерталата се тенденция в по-голямата част от Европа, където основните партии си разменяха власт в продължение на десетилетия, но през последните години загубиха от новоизлюпени съперници от двата края на политическия спектър. Влизането в управлението на политици, смятани за екстремисти, изтрива дългогодишното табу за сключване на сделки с тях.
В Нидерландия „Партията на свободата”, водена от Герт Вилдерс, отявлен критик на исляма и имигрантите, влезе в коалиционно правителство тази година, след като събра най-много гласове на парламентарни избори. Тази промяна там, пък и сега в Литва, ще доведе до нестабилни правителства на малцинството, както се случи това лято и във Франция, отбелязва изданието.
Очаква се новото правителство на Литва да положи клетва през декември.