Асен Василев – Ако няма удължителен закон за бюджета, последствията са страшни

„Ясно е, че в този парламент до края на годината няма да може да се разгледа Законът за бюджета. Изключително е важно, обаче, да се приеме удължителен закон за текущия бюджет, който да влезе в сила от 1 януари. Ако няма такъв закон, няма нужда да чакаме анализа на Министерство на финансите, директно са ясни основните последствия, които следват“, каза бившият финансов министър.

Василев посочи и част от последствията, които следват при един такъв сценарий – няма правно основание за събиране на здравни вноски, тъй като размерът на здравната вноска е определен в бюджета на НЗОК, който изтича на 31 декември 2024 г., няма да има компенсации за електроенергията за бизнеса, максималната пенсия ще падне от 3400 на 2250 лв., както е в основното законодателство. „Съответно изплащането на пенсиите на 7 януари ще бъде поставено под риск, тъй като НОИ няма правно основание, на което да даде минималните пенсии в техния размер и ще трябва да се преизчисляват максималните пенсии. Няма минимален осигурителен доход, което означава, че пенсионните осигуровки ще се събират върху цялата сума на дохода без таван“, добави той и допълни, че няма да има ваучери за храна, обезщетение за безработицата, семейни помощи, майчински втора година, данъчното облекчение за деца ще падне от 600 на 20 лв., няма да има еднократна помощ при раждане и др.

Бившият финансов министър обърна внимание, че по Конституция само Министерският съвет може да внесе удължителния закон. Василев е категоричен, че не е нормално в рамките на два, три дни да се пипа и променя Законът за публичните финанси и затова МС трябва да внесе закон за удължаване на бюджета. Ако това, обаче, не се случи, той заяви: „Няма как да оставим държавата да влезе във финансов хаос, но ако трябва ще се стигне до там.“