За първи път България ще участва със спешни екипи в годишния Европейски конгрес по спешна медицина. Той се организира от Европейското общество по спешна медицина (EUSEM) за всички специалисти, които работят в сферата на спешната медицинска помощ. Сдружението е най-голямата световна медицинска организация, обединяваща специалисти от спешни центрове, доболнични и болнични звена.
Съюзът на парамедиците в България в партньорство с Национално сдружение на работещите в спешна медицинска помощ излъчи представители, които ще се включат в научната част и демонстрациите. Целта е следващата година нашият отбор да представи страната с два екипа в Euro SimCup и Paramedics Cup – състезание със спешен лекарски екип и екип парамедици, в което се демонстрират умения за оказване на спешна помощ в различни ситуации.
Конгресът тази година се проведе в Копенхаген от 13 до 16 октомври и в него се включиха 3780 представители на спешни медицински служби от 86 държави. Основната му цел е споделяне на добри практики и най-новите технологии в областта на спешната медицина, в доболничната и болничната помощ.
Съюзът на парамедиците вече започна тренировки за представянето в Paramedics Cup на следващия европейски конгрес. Парамедици тренират в симулационния център на Медицинския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“, който е оборудван с високотехнологични симулатори и роботизирани манекени, които дават възможност за тренировка в условия, близки до реалните. Една от ситуациите например е извършване на спешно секцио в линейка.
По покана на Съюза на парамедиците в България президентът на ЕUSEM д-р Робърт Лийч ще посети България, за да участва в Първата научно-практическа конференция по Спешна медицина при бедствени ситуации, тероризъм и тежък травматизъм, която ще се проведе в Бургас на 8 и 9 ноември 2024 г. Конференцията се организира съвместно с Корпус „Медицински науки“ на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и освен научна част ще представи и демонстрации на реакция при терористичен акт, бедствени ситуации, пътен травматизъм, издирване и спасяване на пострадали в труднодостъпни терени.