Търсенето на ваканционни имоти и броят на реализираните сделки нарастват, разказаха брокери. На юг от Бургас цените на жилищата варират средно около 1200 – 1500 евро на кв. метър. Най-голямо е търсенето на апартаменти с две или три спални, а основните купувачи са българи. Доста по-рядко купуват студия – те са една 20 – 25% от общия брой на сделките.
Има търсене и на къщи на юг от Бургас, като цените варират между 1700 и 2500 евро на кв. метър. На север от Бургас търсенето е по-различно, коментират брокери. Преобладава търсенето на студия и на по-бюджетни имоти с инвестиционна цел. Най-често цените варират от 900 евро до 1300 евро за кв. метър, но се купуват и луксозни имоти на значително по-високи цени.
В община Варна са едни от най-високите цени на ваканционни имоти. Там цените варират от 1600 евро до 2500 евро на квадратен метър. В сравнение със същия период на миналата година цените са нараснали.
В централните квартали на Бургас цените достигат 1790 евро на квадратен метър. Цените в най-евтините квартали на града са около 900 евро на квадрат, съобщава „Труд“.
В Несебър има трайно поскъпване на жилищата през последните две години, като в момента цените са средно около 1300 евро на кв. метър. По-ниски са цените в Слънчев бряг, Равда и Ахелой.
Цените на конкретните имоти варират в широки граници в зависимост от редица фактори, като например на какво разстояние са от морето, дали са в затворен комплекс, който предлага допълнителни удобства, какво е качеството на строителството, има ли тераса с хубава гледка и т.н.
Стари жилища в комплекси без поддръжка, които преди години струваха 500 – 600 евро за квадрат, сега се продават за 1000 евро за кв. метър. А цените на луксозните жилища в някои затворени комплекси надминават 2000 и дори 3000 евро на квадрат.
Най-много сделки има в района на Слънчев бряг, Свети Влас, Несебър, Бяла, Каварна и Балчик. Много активен е пазарът и в Поморие, Созопол и Ахтопол. Банско остава лидер сред планинските курорти.
Най-често купувачите на ваканционни имоти искат да прекарват в тях няколко седмици от годината със семейството си, а през останалото време планират да отдават имота под наем. Нарасва броят на сделките с ваканционни имоти, които са на етап в строеж.
Хората искат да инвестират свободните си пари в имот преди влизането ни в еврозоната. Голямото търсене води до покачване на цените на ваканционните имоти.