Временната парламентарна комисия за влияние в съдебната система и дейността на групите около Мартин Божанов – Нотариуса, и бившия следовател Петьо Петров – Еврото, отново ще покани на изслушване народният представител Делян Пеевски и бившият председател на Върховния касационен съд (ВКС) и настоящ съдия Лозан Панов. Това стана известно на днешното заседание на комисията, на което двамата бяха поканени, но не се явиха.
За изслушването на Пеевски настояха Лена Бориславова и Надежда Йорданова от „Продължаваме промяната – Демократична България“, като посочиха, че явяването на Пеевски в предходното заседание на комисията е било извън процедурата, той се е изказал и не е отговорил на въпроси. Бориславова и Йорданова изявиха готовност да подготвят предварително въпроси, които да изпратят на Делян Пеевски. За да „види, че няма нищо страшно“, „да се подготви“ и да установим „всички факти и обстоятелства, които вълнуват обществото за неговото влияние в съдебната система“, посочи Надежда Йорданова.
По време на заседанието стана известно, че в списъка с лица, които комисията планира да изслуша, са Десислава Иванчева и Биляна Петрова, министър Калин Стоянов, журналистите Димитър Стоянов и Атанас Чобанов, Любена Петрова, бивша съпруга на Петьо Еврото, Емил Петров, брат на Петьо Еврото, и други.
При днешното изслушване на Христо Иванов, председателят на „Да, България“ в оставка акцентира върху евентуални отношения между Делян Пеевски и председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков. Иванов отрече да се е срещал „на четири очи“ с и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и да му е предлагат двама конкретни души за заместник-главни прокурори. Относно съмнения за влияние над председателя на ВКС и главния прокурор от страна на Христо Иванов, той обясни, че неговото влияние е било единствено чрез работата за това да им бъдат ограничени правомощията и мандатите.
Пред медиите Христо Иванов коментира, че очаква този път да се търсят по-прилично изглеждащи лица, които да заемат позициите на главен прокурор и председател на Върховния административен съд, на база на уроци, които са извлечени от „фиаското с Иван Гешев“. Иванов обясни, че начините за справяне със съдебната реформа са въпрос на професионална дискусия между гражданите, в професионалната общност и между политиците.