От 50 до 1000 лв. ще е санкцията за домоуправителите, които не спазят новото законово изискване или подадат справка с невярно съдържание, довела до намаляване или освобождаване от налога. За останалите ползватели на жилища глобата е от 10 до 400 лв., ако са физически лица, и от 100 до 3000 лв., ако са фирми.
ГРАО има неточна информация за обитателите по настоящ адрес въпреки милионите харчове и пешкира ще обират домоуправителите на етажната собственост.
За да влезе в сила определянето на такса смет според реалното количество отпадъци, до 31 март 2019 г. всеки „ползвател“ на жилищен имот в страната трябва да декларира пред съответната община, че го обитава. С тази формулировка задължение да подадат справка имат не само собствениците на имота, но и лицата с учредено вещно право на ползване, наемателите или просто обитателите на жилището. За жилищните кооперации и блокове с учредена етажна собственост тази задача ще се поеме от домоуправителя.
Глоба до 1000 лв. грози домоуправителите, ако от 2019 г. не подават всяка година в общината справка колко души обитават жилищата в етажната собственост. Това тяхно задължение ще бъде записано в Закона за местните данъци и такси. С него се въвежда нов начин за определяне размера на такса смет според реалното количество отпадъци.
Депутатите от бюджетната комисия гласуваха вчера на второ четене законовите промени. Без никакви дебати те единодушно отложиха влизането им в сила с още една година. Така новият начин за определяне на налога според принципа „замърсителят плаща“ вместо от началото на 2019 г. ще бъде въведен от 2020 г. Дотогава ще се прилага досегашният метод – данъкът да зависи от данъчната оценка на имота.
На базата на получената информация до 31 октомври 2019 г. кметовете трябва да определят каква база за начисляване на налога избират. Депутатите от бюджетната комисия гласуваха три основи за мерене на боклука – с торби, които всяко домакинство ще си купува и така ще плаща предварително таксата, със съдове – отново за всяко домакинство, или според това колко души живеят в даден имот.
До 31 март 2019 г. Министерският съвет трябва да издаде наредба за това какви разходи трябва да се включат в план-сметката за определяне на такса смет, за да може всички общини да работят по един и същи образец. След влизане в сила на новата методика новопридобитите имоти ще се декларират в двумесечен срок. В общините, избрали да мерят боклука индивидуално с торби или съдове за всеки жилищен имот, няма да се налага подаване на годишна справка-декларация за броя на хората, които го обитават.
Така е в Шоуто на Бойко …
Свободен автор – Философът