През втората десетдневка на февруари се наблюдава спад в броя на заболелите от грип и остри респираторни инфекции в България. Данните показват, че в момента болните са 133 на 10 000 души, докато преди това числото беше около 190. Това коментира проф. Тодор Кантарджиев.
Защо случаите намаляват, но вирусите продължават да ни разболяват? Според експерта има няколко основни фактора, които обясняват сегашната ситуация.
Циркулиращите грипни щамове не причиняват тежко заболяване – няма рязко увеличение на тежко болните, а болниците не се пълнят, както миналата година. Наред с грипа циркулират и много други вируси – те не са грип, но предизвикват продължителна кашлица и хрема, която може да продължи седмици.
„Когато се изисква различен имунитет срещу различни щамове, колективният имунитет се изгражда по-бавно. Това означава, че грипната вълна може да продължи по-дълго“, обясни проф. Кантарджиев.
Според прогнозите на специалиста, грипът може да ни съпътства до априлската ваканция. Той подчерта, че в края на епидемията обикновено заболяват хората с хронични заболявания и отслабена имунна система, така че те трябва да бъдат особено внимателни. „Слава Богу, че тази година циркулиращите варианти не са толкова тежки. Но все пак, ако се разболеете, останете вкъщи, защото докато кашляте 3-4 дни, заразявате всички около себе си“, предупреди професорът.