Да се спре замърсяването на природата

При депозитна система вероятността опаковките да бъдат изхвърлени извън определените за това места е 10 пъти по-малка, а общото ниво на нерегламентирано замърсяване спада с 30%. Така уверява Данита Заричинова от сдружение „За Земята“.

През декември екологичната организация отправи призив за скорошно въвеждане на национална депозитна система. Към момента няколко търговски вериги у нас предоставят събиране на пластмасови бутилки и алуминиеви кенове с цел да бъдат рециклирани срещу ваучер. Преди дни министърът на околната среда и водите Юлиян Попов увери, че разработването на обща депозитна система е приоритет на ведомството, но отбеляза, че това не е лесен процес.

В депозитната система при покупка на напитка потребителите плащат малка сума (депозит) за опаковката – напр. бутилка, кен, която им се възстановява при връщане на празната опаковка в магазин, обясни Заричинова.  „Чрез депозитните системи се повишава не само количеството на общото рециклиране, но и качеството на рециклираните материали. Системите в Европа осигуряват средно 90% висококачествено рециклиране на така събраните опаковки“, коментира тя. „Това от своя страна води до по-ефективна икономика и открива нови зелени работни места на местно ниво. И не на последно място – успешно въведена депозитна система е голяма стъпка към въвеждане на повторна употреба на опаковките от напитки“, отбеляза също екологът.

Опаковките от напитки, особено пластмасовите бутилки, са обичайна гледка извън определените за изхвърлянето им места – сред природата, край пътищата, в речните дерета, в язовирите, в градските обществени пространства, в контейнерите за смесени битови отпадъци, коментира Заричинова. Това води до изразходването на средства за почистване, изгарянето или депонирането им. Освен това са и изгубени за икономиката материали. Те също стават част от причината от 2021 г. насам България да плаща от държавния бюджет над 44 милиона лева годишен данък към Европейския съюз въз основа на количеството нерециклирани пластмасови опаковки“, твърди екологът.