Два проекта на Община Бургас се борят за престижните отличия „Сграда на годината 2024“. Това са реставрацията на храм „Св. св. Кирил и Методий“ и детската площадка „Рибарски истории“ в културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“.
Реставрацията на бургаския храм е с номинация в категорията „Проекти, свързани с развитието на градовете“. Възстановяването на фасадата е истинско технологично, организационно и скулптурно предизвикателство от най-висок ранг. Реставрационната задача първоначално е заложена като строителна, но се превръща основно в художествена, в мащаб, който не е реализиран досега в България.
Църквата е включена в списъка на 100-те национални туристически обекта от 2022 г. Обявена е за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата (недвижима културна ценност) с национално значение. Висока е 33 метра и е разположена в центъра на града, на площад „Свети Кирил и Методий“, на мястото на малка дървена църква, която е единственият екзархистки храм в града преди Освобождението.
Построена е в периода 1897 – 1907 година по проект на работилия в града италиански архитект Рикардо Тоскани. Историята на храма е свързана с поп Георги Стоянов Джелебов, който дарява собствената си къща, за да бъде построена първата българска църква в Бургас, въпреки че има 8 деца.
През 2010 година на разположения в съседство с църквата площад „Свети Кирил и Методий“ започва строителството на подземен паркинг. Изкопните работи и изпомпването на подпочвените води по време на строежа предизвикват слягане на основите на катедралата и значителни пукнатини в нейната конструкция, поради което през 2011 година храмът е затворен. Четири години по-късно стените на църквата са укрепени по високотехнологичен метод с въглеродни нишки. Монтирани са и обтегачи, които пристягат зидовете и поемат напрежението при земетръс. Тъй като строежът е с каменна зидария без конструктивни елементи, за да се осигури добра стабилност на църквата, под основата й са изкопани отвори, в които са отлети под налягане бетонни пилоти (около 150 броя с дължина от 8 до 12 м и диаметър 1,5 м). Автор на проекта за укрепването е проф. Йордан Милев.
Ако искате да подкрепите проекта, можете да гласувате на следния линк: https://www.buildingoftheyear.bg/…/fasadna-konservacija-i…
В същата категория се състезава и детската площадка „Рибарски истории“, която е изградена в Културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“. Площадка е с цел популяризиране на рибарския занаят и информираност по темите за екология, опазване на околната среда, водите, флората и фауната в Черно море. В нея са включени различни по характер зони: площадно пространство, където са съсредоточени местата за сядане и образователните материали, сензорна част (включваща игра с вода и сензорна пътека), детска площадка за деца на възраст до 3 години, зони за игра на по-големите деца.
Съоръженията са изработени от акациева дървесина, по авторски проект, с дизайн, вдъхновен от мястото и темите на площадката.
За последните четири години, Културно-туристическият комплекс „Ченгене скеле“ се развива активно като извънградско място за рекреация, спортни и културни събития. Детската площадка е допълнение към развлекателните функции на комплекса и го утвърждава като притегателно място за почивка на семейства с деца.
Площадката е разположена на по-високо място и от нея се открива панорамен поглед към съседния Културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“ и към едноименното селище с неговите канали, къщи и лодки, а също към морето и силуета на Бургас.
Появата на детската площадка около вече съществуващия Културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“ беше посрещната с радост от всички посетители – и малки, и големи. Тя също доведе до комплекса нови гости. Дизайнът на съоръженията и цялостната среда е обвързан с дизайна на етнографските къщи от комплекса, с които имат визуална връзка (дървен материал, цветове, теми).
Присъствието на площадката допълва по игрови начин разказа за рибарския занаят, на който е посветена съществуващата експозиция, и се опитва да покаже потенциала за създаване на специфична и уникална за мястото детска среда, какъвто е стремежът на авторите във всеки техен проект, посветен на децата.
Ако искате да подкрепите и този проект, можете да гласуване на следния линк: https://www.buildingoftheyear.bg/…/ribarski-istorii-detska…
Конкурсът „Сграда на годината“ 2024 се провежда под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройство и е едно от най-популярните и престижни събития в сферата на инвестиционните проекти, строителството и архитектурата, а негов организатор е „Градът мeдиa гpyп“.