Като подточка в тези разговори някак си хората около Лютви Местан да бъдат приобщени към ДПС, защото движението едва ли ще склони на другия вариант за обединение с ДОСТ, коментира Андай.
„В момента върви един много дружелюбен диалог между София и Анкара. Това рефлектира и върху управляващата Партия на справедливостта и развитието е разговори и с ДПС. Образно казано можем да кажем, че в последните дни се усеща един полъх на промяна на прошка по оста Сарай на Ердоган, управляващата партия в Анкара, ДПС – Сарай на Доган“, коментира Илхан Андай.
Той съобщи, че на 13 ноември в София за 11 часа е бил небезизвестният депутат от Меджлиса Азис Бабушчу, който през март месец около изборите беше обявен за нежелан у нас.
„Явно е, че турският депутат вече е желан. Същата реципрочна мярка е приложена спрямо председателя на парламентарната комисия за приятелство България – Турция в миналия парламент Eрдинч Хардула, на него му пък бе забранено да влиза в Турция. За няколко часа Бабушчу с двама секретари на управляващата партия и още двама експерти са били в централата на ДПС. В края на седмицата председателят на ДПС Мустафа Карадайъ потвърди пред 150 активисти на младежкото ДПС, депутати и евродепутати, че действително е имало среща между него и Бабушчу, разбира се в по-широк формат“, каза Андай.
„От тук нататък той не дава конкретна информация, но в момента се водят разговори за затопляне на взаимоотношенията между управляващата партия в Анкара и ДПС. Като подточка в тези разговори някак си хората около Лютви Местан да бъдат приобщени към ДПС, защото ДПС едва ли ще склони на другия вариант за обединение на движението с ДОСТ“, каза Андай.
В отговор на въпрос това означава ли, че е планирано Лютви Местан да бъде отстранен като лидер на ДОСТ или да бъде намалено неговото влияние, за да може да се сближат структурите, Андай каза:
„Това означава, че в последните два месеца Лютви Местан и заместникът му Шабани Ахмед ходиха на няколко пъти до Турция. Информацията бе, че ги викат за отчет. Там е направен анализ, че без ДПС нещата, каквито витаят в главата на Ердоган относно България, без ДПС няма да се получат. ДПС са непреклонни, че така наречените предатели нямат обратно място в движението, което е доказано вече 27 години. От тук нататък очакваме след около месец какъв ще бъде окончателния отговор на ДПС за тази подадена ръка от Анкара“, прогнозира Андай.
Той коментира и реакциите в южната ни съседка на лекцията на българския премиер Бойко Борисов в УНСС.
„След всички разговори на живо и телефонните разговори, Ердоган и властта в Анкара изпращат много хубави послания към обществото в Турция. Турските медии обичат, може би това е най-точният израз, Бойко Борисов“, заяви Андай.
Посланикът ни Надежда Нейнски също коментира пред bTV отзвука на лекцията, в турската преса, като заяви, че в турската преса има положителни коментари.
В повечето от медиите има цитати от неговото изказване. Като цяло турската преса е позитивна и казва, че е действал Борисов като истински приятел, каза Нейнски.