Достойнството на Цацаров ?!!

Основният мотив за подадената оставка е, че човек има един предел на достойнство и ако някой си мисли, че аз съм се вкопчил в стола на председател на КПКОНПИ, и седя, и чакам дали този велик закон ще бъде измислен или не, и ще чакам дали ще бъде приет или не, се е излъгал. Това каза председателят Антикорупционната комисия в оставка Сотир Цацаров пред депутатите от Комисията по превенция и противодействие на корупцията. Мотивите за подадената оставка, той посочи в три основни групи. Първата е наранено достойнство- коментира публикация в сайта debati.bg – Цацаров подал оставка заради наранено достойнство (debati.bg)

Я да си припомним нещо, което дали е достойно ?

ЦАЦАРОВ ПРИДОБИЛ ЛУКСОЗНА ВИЛА НА ПОЛОВИН ЦЕНА

 Цацаров придобил луксозна вила на половин цена

Главният прокурор Сотир Цацаров се е разписал в серията “Апартаментгейт” с евтините, но луксозни имоти на властта. В края на 2018 г. той и съпругата му придобиват вила в летовището “Св. Константин” в Родопите над гр. Пещера срещу скромната сума от 30 000 евроПодобна къща в района не може да се намери под 60-70 000 евро, показа проверка на Биволъ. Това е поредната сделка на симулативни цени на семейство Цацарови през годините. Парадоксът е, че главният прокурор трябва да проверява властимащите лица от скандала “Апартаментгейт”, които са извършвали масово такива симулативни сделки, чрез които е ощетен фиска и вероятно са изпрани доходи с неясен произход. Самият него обаче няма КОЙ да провери!

Сотир Цацаров – сериен имотен симулатор

Въпросът със симулативните имотни сделки на главния прокурор беше повдигнат от Биволъ и изпратен в нарочен сигнал до ВСС още преди Цацаров да бъде избран през 2012 г. на поста главен прокурор. Най-фрапантната от сделките е изповяда на цена 120 пъти по-ниска от реално платените пари. През 2008 г. Меглена Цацарова, която е нотариус, закупила две овощни градини за 119 096 лв. (60 900 Евро) за всеки имот. Но сделката е вписана с материален интерес едва 1000 лв.

Историята придоби публичност, защото заради съдебен спор за имота, Цацарова завежда дело срещу продавачите, за да получи обратно парите си – 121 800 евро. В мотивите на съда по това дело ясно са посочени два мотива да се впише фиктивната сума от 1000 лв.:  1. заплащане на по-ниски такси и 2. желанието на продавачката да скрие истинската цена.!!!

Обяснението на Цацаров наблегна на втория мотив – според него това било нормална “симулативна сделка”, защото продавачът така настоявал. Говорене, което е недопустимо за дългогодишен магистрат, Председател на Окръцен съд и настояш Главен прокурор на България.

Не е ясно дали със същия мотив са придобити и два апартамента в Пловдив на симулативни цени. На 17.05.2007 г., Меглена Цацарова придобива от фирмата “Калисто Мати” ателие от 85 кв. м. на ул. Опълченска 24 в Пловдив, заедно с изба-сутерен и 1/5 идеална част от поземления имот на сградата срещу само…. 240 евро на кв. м.

Вчера Биволъ разкри, че в Имотния регистър успешно е замаскирана друга сделка на Цацарови с “Калисто Мати” – апартамент от близо 56 кв.м. в самия център на Пловдив на ул. Алеко Константинов 16. Апартаментът върви заедно с избено помещение в сграда с дворно място от 586 кв.м. Имотът е деклариран като придобит на цена 41 307 лв., което прави около 378 евро/м2. По същото време в центъра на Пловдив не може да се купи имот под 600 евро на кв.м.

Последната сделка първоначално беше декларирана като “Дарение”, но след обявяването ѝ от Биволъ експресно беше променена на “Покупко-продажба”. Съдията Цацаров обясни, че 5 г. след сделката разбрал, че по погрешка бил надарен, след което внесъл правилните документи в Агенцията по вписванията. В телевизионно интервю той обеща да покаже нотариалния акт, но не го направи.

В специално изявление, публикувано вчера на сайта на Прокуратурата, Сотир Цацаров обеща да даде публичност на нотариалния акт и се възмути, че материалът за скритото “дарение-продажба” бил подписан с “Биволъ”, което според него не било “доблестно”.

“Биволъ”, както е добре известно не само в България, е колективен псевдоним на разследващите журналисти Асен Йорданов и Атанас Чобанов, които са автори и на този материал. Ние призовахме Цацаров още през 2012 г., преди да стане главен прокурор, да застане пред нас очи в очи на заседание на ВСС и да даде публични обяснения за скандалните си имотни сделки. Тогава той нямаше доблестта и куража да го направи. Цацаров дори се скри и отказа да отговори на нашите въпроси по всички възможни начини. Отправяме това предизвикателство към главния прокурор и сега, след като стана ясно, че той е придобил още един, четвърти имот, на силно занижена цена.

Симулативните сделки за придобиване на жилища или недвижими имоти се правят не защото “така иска продавача”, а с цел пране на пари и прикриване на незаконно придобити доходи, чийто произход е трудно да бъде доказан. Става дума за престъпления – деклариране на неверни данни и отклоняване от плащане на данъци, които Цацаров е извършил заедно със съпругата си през 2007 г. и 2018 г. Парадоксът е, че сега именно той трябва да проверява за същото властимащите, подали оставки в скандала “Апартаментгейт”.

Атанас Чобанов, Асен Йорданов

Вижте още :

Сотир Цацаров излъга eтичната комисия на ВСС

Етичната комисия на ВСС си затвори очите за данъчно нарушение на съпругата на Цацаров

Асен Йорданов и Атанас Чобанов: Искаме очна ставка с г-н Цацаров във ВСС

Добре е човек да прочете тези публикации на Биволъ и да разсъди за едно достойнство …

Авантаж