Дългите пазарлъци в сглобката стигнаха и до областните управители

Работни групи от двете основни политически сили продължават трети ден да търсят допирни точки, за да продължат съвместното си управление, но по всичко личи, че трудно намират общ език. Според запознати с разговорите в последните часове липсвало доверие и никой не желал да прави компромиси.

ГЕРБ първоначално са отстъпили да продължат партньорството си за следващите 9 месеца, а не 3 години. Впоследствие и ПП-ДБ са се съгласили да дадат на ГЕРБ министерствата на външните работи, енергетиката, регионалното развитие, земеделието, туризма и икономиката, но категорично отказали да сменят Асен Василев като финансов министър.

Щом пазарлъкът стигнал до областните управители също се появил проблем. ПП-ДБ предложили да определят губернаторите в области, в които управлява ГЕРБ като Бургас, Пловдив, Стара Загора, Велико Търново и други, а на партньорите си да остави Варна, Благоевград и Пазарджик, където има кметове на ПП-ДБ. В този случай обаче се получавал рязък дисбаланс, тъй като ГЕРБ имали три пъти повече кметове, спечелили мажоритарни избори, които трябвало да работят с областни управители на ПП-ДБ.

Притесненията били, че това може да са политически опоненти на действащите градоначалници, които да пречат на работата им. Бургас бил посочен като пример в това отношение. Предложението на ГЕРБ било областните управители да се разпределят 50/50, но тази идея засега не била приета.

Преговорите за Бургас били много сложни, тъй като станало ясно, че ПП-ДБ поискали да запазят на всяка цена Пламен Янев. За това лично настоявал Кирил Петков, макар и в самата му партия да има разногласия срещу настоящия областен.

Общоизвестен факт е, че Янев бе предложен за поста от коалиционния партньор ПП СЕК и не само трудно намира общ език с актива на ПП-ДБ в Бургас, но и от двете партии настояха да бъде сменен още преди месеци. Той засега оцелява в политическата буря, но не е ясно още колко време ще остане на поста си.

Според непотвърдена информация за Бургас е направено и нестандартното предложение на поста областен управител да се завърне проф. Мария Нейкова, която заемаше тази позиция по време на служебните правителства.

Проф. Нейкова успяваше институционално да обедини общините от региона, защитаваше интересите им пред държавната власт и участваше в редица кампании, с което изпълни със съдържание Областна управа – от чиновническа администрация я превърна в институция, която катализира добри идеи за областта. Дали самата тя е склонна да приеме поканата остава загадка, но е едно от консенсусните имена, които се обсъждат за тази позиция.

 

Иван Колев