Западът – Макрон се изказа неподготвен

Без да се консултира със съюзниците си, Макрон пренебрегна настоящата стратегия на НАТО за Украйна. И то не в някоя задна стаичка, а пред камерите в Елисейския дворец. Това е истински скандал, пише Хелга Шмид от АРД, цитирана от Deutsche Welle.  Френският президент има проблем – неговата страна е доста назад в списъка на държавите, които подкрепят Украйна. Париж доставя твърде малко оръжия и също спестява от финансови помощи за Украйна, пише авторката.

Макрон все още вярва, че Франция е велика сила. И като малцина други владее изкуството да гледа към самия себе си нагоре, продължава още Шмид. Макрон предпочита да произнася грандиозни речи и просто да разсъждава на глас пред обществеността, че в битката срещу Путин могат да бъдат хвърлени не само оръжия, но и хора.

Той все пак направи и уговорката, че в момента на Запад няма консенсус в полза на подобна инициатива. И това е същинският скандал: това изречение, че на Запад все още няма консенсус за разполагане на сухопътни войски, е съвсем не на място. Защото до вчера, до самоинициативата на Макрон, съществуваше противоположният консенсус – Украйна ще бъде подкрепена с оръжия толкова дълго, колкото е необходимо, но не и със сухопътни войски.

Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг повтаря това като мантра с ясното послание, че Западът няма да започне война с Русия. Изглежда, че нищо от това няма значение за Макрон. Без да се консултира със съюзниците си, той пренебрегва настоящата стратегия на НАТО. Намерението е ясно: Макрон иска да отклони вниманието от слабостта на своята политика спрямо Украйна, защото тя не прилича на политиката на велика сила. Френските оръжейни доставки за Украйна се равняват на една мъничка частица от това, което Германия е предоставила на Киев, припомня Хелга Шмид.

И тъй като държавният дълг при Макрон е достигнал почти главозамайващите 100 процента от това, което произвежда икономиката на страната, Париж не може дори да гарантира, че обещаните три милиарда действително ще бъдат преведени на Киев през настоящата година. Това е доста оскъден резултат за един президент, който обича наистина да се възприема като държавен глава, като лидер, който говори на равна нога с президента на САЩ Джо Байдън, а (преди) и с руския президент Владимир Путин.

С шокиращото си и неочаквано изявление, че изпращането на западни войски в Украйна „не бива да се изключва”, президентът на Франция Еманюел Макрон разби едно табу, разпали дебат, предизвика смайване сред съюзниците и ги накара да помислят за бъдещето на Европа. За един изпаднал в затруднение лидер, който ненавижда ленивото мислене, копнее за Европа на военната сила и обича светлината на прожекторите, това беше съвсем типично. В края на краищата именно Макрон през 2019 г. определи НАТО като страдаща от „мозъчна смърт” организация, а миналата година предупреди Европа да не се превръща в стратегически „васал” на Америка

Франция играе централна роля в координирането на помощта на Европейския съюз за Украйна, включително програмата за подкрепа на Киев на стойност 54 милиарда щатски долара, одобрена този месец, но собственият й принос за помощ изостава от този на Германия, Великобритания и САЩ.

През 2022 г. той не искаше да се „унижава” Русия, а две години по-късно желае да й попречи да спечели войната; като променя радикално позицията си до степен да повдигне въпроса за изпращане на сухопътни войски, френският президент Еманюел Макрон се опитва да си върне инициативата в украинския конфликт, с риск да се окаже съвсем сам.

Отговорът на Берлин, основния партньор на Франция, не закъсня. „Никакви войници няма да бъдат изпратени” нито от европейските държави, нито от натовските, обяви във вторник, 27.02.2024 г., канцлерът Олаф Шолц.

„Президентът Байдън беше ясен, че Съединените щати няма да изпратят войски да се бият в Украйна”, заяви говорителката на Съвета за национална сигурност към американското президентство Адриен Уотсън.

Чехия и Полша също отрекоха да имат подобни планове. Латвия обаче каза, че няма да се противопоставя на евентуално изпращане на западни войници. „Латвия продължава да проучва различни начини за засилване на подкрепата за Украйна. Ако съюзниците от НАТО постигнат споразумение за разполагане на войски в Украйна, Латвия ще обмисли участие”, говорител на Министерството на отбраната на страната.

Русия реагира остро на думите на Макрон. „Самият факт на обсъждане на възможността за изпращане на определени контингенти в Украйна от страните от НАТО е много важен нов елемент”, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Запитан за казаното от Макрон, Песков каза пред репортери, че ако се случи така, че войските на член на НАТО се сражават в Украйна, то разговорите ще трябва да се променят към неизбежността от конфликт между НАТО и Русия.