Заплатите ще продължават да растат, макар и не с този темп, който се наблюдаваше по време на резкия скок на инфлацията. Това е мнението на финансиста и преподавател в УНСС доц. Емил Хърсев. Според него искането на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) пенсиите и заплатите да бъдат замразени за 2025 г. като мярка срещу неконтролираното нарастване на бюджетните разходи и дефицита, е от същия вид, като издиганите от синдикатите искания за приравняване на работната заплата на тази в Германия или в Австрия.
„Намаляване на заплати или замразяване при положение, че не сме в ситуация на природно бедствие или война, не вярвам някой да обсъжда. Инфлацията влияе върху всички, а всички ние имаме своите доходи, имаме нужда от тях и от увеличение, за да можем да поддържаме стандарта, който имаме и той, слава Богу, не е толкова нисък, колкото е общоприето да се наскърбяваме непрекъснато“, каза той.
„Има сериозно търсене на работна сила в България, защото просто няма хора и това обуславя едно непрекъснато повишаване на доходите, включително далеч надхвърлящо ръста на брутния вътрешен продукт. Ние се конкурираме с другите страни на същия пазар в Европейския съюз и ако България и работодателите тук не са в състояние да платят съответните работни заплати спрямо условията и издръжката на живота в България, работната сила ще вземе влака, самолета и други превозни средства, за да се придвижи към по-конкуренти части от общия пазар на труда“, посочи финансистът.
„Инфлацията все още я има. Цените растат и при едни и същи доходи ние получаваме по-малко потребление, така че доходите трябва да растат, за да се запази стандартът. Ето защо твърдя, че е невъзможно някой да си поставя за задача да замразява заплати“, посочи Хърсев.
„Ние сме далеч от потенциала на българската икономика, но страните, изчерпали този потенциал, влизат в рецесия“, обясни финансистът.