Заработи единият от агрегатите на ПАВЕЦ „Чаира“

Приключи ремонтът на втория хидроагрегат на ПАВЕЦ „Чаира“, като приложеното иновативно решение за модификация на турбинната част е уникално в световен мащаб. Това стана ясно по време на визитата на място на министър-председателя Димитър Главчев и министъра на енергетиката Владимир Малинов.

Дейностите, продължили 12 месеца в интензивен режим, гарантират сигурността и ефективността на съоръжението, което вече може да участва активно в електроенергийната система на страната. След този успех същият подход ще бъде използван за възстановяването на хидроагрегат 3, като ремонтът му се очаква да завърши до края на 2025 г.

Междувременно в напреднала фаза са преговорите, които НЕК води с производителя на оригиналното оборудване – Toshiba, относно средносрочно решение за ремонт на хидроагрегат 1. Те се водят съгласно подписания през м. септември 2024 г. Меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката между министър Малинов и министърът на икономиката, търговията и индустрията на Япония Кен Сайто. По думите на министър Малинов, след последно одобрение на проектодоговора от страна на Toshiba, се очаква той да бъде подписан до края на годината.

Така в началото на 2026 г. ще имаме на разположение още два хидроагрегата в най-голямата ПАВЕЦ в региона, изтъкна министър Малинов.

Ремонтът на хидроагрегат 2, който вече работи, включваше рехабилитация и монтаж на статора на генератора и на турбината. След успешно преминаване на изпитванията, предстои съоръжението да бъде пуснато в експлоатация в началото на 2025 г.

Рехабилитация на ПАВЕЦ „Чаира“ не е извършвана от изграждането на централата и това е първото задълбочено обновяване на всички системи за контрол и управление, както и на част от основните турбинни компоненти.

ПАВЕЦ „Чаира“ е най-голямата подземна централа на Балканския полуостров, разположена под язовир Белмекен. Централата е с 4 хидроагрегата с обща мощност 864 мегавата в генераторен режим и 788 мегавата в помпен режим. Инсталираната мощност на ПАВЕЦ „Чаира“ е сравнима с един блок на АЕЦ „Козлодуй“. Централата работи като батерия с възобновяем ресурс – вода, и има ключова роля за сигурността и балансирането на електроенергийната система. Припомняме, че след инцидент при провеждане на тестове след рехабилитация централата не е в експлоатация от м. март 2022 г.