Не считаме, че лекарят, който помогна на дъщеря ми, трябва да отнесе вината, тъй като не той определя ценоразписа, каза майката на Димана, платила 125 лева за гипс
Не е нормално в болниците да ни гледат като банкомати, споделя майката на Димана. Момичето, което преди около месец си счупи ръката и се наложи родителите му да платят 125 лева в бургаската МБАЛ „Дева Мария“, за да бъде гипсирана, вече е добре и почти е забравила за болката. Майка й обаче се надява някой да понесе отговорност за безобразията в здравната система.
От медицински одит започнаха проверка по случая, след който стана ясно, че виновен за създалия се здравен абсурд е лекарят, помогнал на детето.
Близките на Димана обаче ще обжалват проверката с искане за нова, тъй като не е нормално медикът, помогнал на детето, да бъде обвиняван. Не считаме, че той е човек, който трябва да отнесе вината, тъй като не той определя ценоразписа, каза пред камерата на Нова телевизия майката на момичето Дафина Стефанова.
Според медицинския одит, д-р Бурмов е нарушил правата на Димана, като не е информирал семейството, че посещението им в болницата ще е безплатно и за сметка на НЗОК, само ако детето бъде хоспитализирано.
Собственикът на МБАЛ „Дева Мария“ Семир Абумелих не крие възмущението си. И лекарите, и пациентите са жертви на организацията в здравната система. Трябва да бъдем наказани, защото сме осигурили специалист, заяви той.
Според регионалната здравна инспекция, случаят на Димана не е бил спешен и манипулацията с право е платена от семейството. Единственият вариант гипсът да излезе безплатен е с направление от личния лекар, но това означава детето да се превива от болка, докато кабинетът отвори врати.
„Ако ни бяха запознали, че имат спешен център и че първо трябва да я прегледа друг лекар, положението щеше да е различно. Те обаче ни посрещнаха с ценоразписа“, каза майката на Димана.
Тя обвинява лекарите, че гледат на пациентите като банкомати. Но каква вина имат медиците? След като политиците превърнаха болниците в търговски дружества, е нормално хората с белите якички да се възприемат като търговци. Затова и гледат на хората като банкомати.