„Златният гьол” на Капитан Андреево пак е заработил

Подготовка за стачни действия започват от Съюза на международните превозвачи (СМП), обявиха от браншовата организация в отворено писмо до медиите. „Това, което изчерпа окончателно нашето търпение, е връщането на „златния гьол“ на ГКПП „Капитан Андреево“. След толкова усилия да се спре тази корупционна практика, българската държава я въвежда отново“, заявяват от СМП.

Българската агенция по безопасност на храните казва, че епизоотичната обстановка е много тежка и затова се връща дезинфекцията на ГКПП „Капитан Андреево“, каза Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на СМП. Според нас не това е причината и това преля чашата, допълни той.

Държавата си взима т.нар. „златен гьол“, т.е. дезинфекцията на влизащите от Турция превозни средства през ГКПП „Капитан Андреево“, но срещу 12 млн. лв. обезщетение за частната фирма. Това става ясно от обнародвано на 26 април 2024 г. постановление на правителството на Димитър Главчев. В постановленито директно се казва, че се одобряват „допълнителни разходи в размер 12 000 000 лв. по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2024 г. за извънсъдебно споразумение за прекратяване на Договор № 9 от 12 март 2013 г. за възлагане от Българската агенция по безопасност на храните на извършване на дейността по извършване на дезинфекция на влизащите в страната превозни средства от Република Турция на частна фирма и поемане на дейността от държавата“.

Става въпрос за нашумелия договор с фирмата „ПиЕфСи“, който бе подписан в последния ден на първото правителство на Бойко Борисов през 2013 година. Разследване на Антикорупционния фонд и на журналиста Генка Шикерова още през 2019 година стигна до извод, че за последните 5 години фирмата „ПиЕфСи“ ЕООД е спечелила 27 милиона лева след неправомерно възлагане на публична дейност за дезинфекция на границата с Турция от страна на Българската агенция по безопасност на храните.

Фирмата „Пи Еф Си“ е създадена пет дни преди подписването на договора, без да има опит и капацитет за дезинфекция, но още от първия момент започва да генерира чудесни печалби. Разследвания на сайта BIRD показаха потенциални връзки на фирмата с Размиг Чакърян – Ами. След подписване на договора през 2013 г. през първата година печалбата е 1.3 милиона лева. След пет години печалбата се увеличава до 8.7 милиона лева годишно. Общо за последните пет години печалбата е близо 27 милиона лева

Разходите за дейността на компанията са 10 пъти по-ниски от приходите. Проблемът е, че фирмата прибира такса на границата с Турция, която по закон може да бъде вземана само от публичен орган. Таксите трябва да се прибират на равностойност, а това не е така, защото се генерира голяма печалба. Не е ясно и защо изобщо трябва да се плаща такса за подобно обслужване.

Макар че договорът с фирмата официално изтече на 12 март 2023 г., реално държавата прекрати по-рано извършваната от нея дейност по дезинфекция и започнаха съдебни спорове, които явно приключват сега с извънсъдебно споразумение.

Други 10 млн лв. бяха дадени за връщане на лабораторията. В края на мандата на правителството на Николай Денков бяха отпуснати 10 млн. лв. и за извънсъдебно споразумение с частната фирма „Евролаб 2011“.

„Срещу 10 млн. лв. съществуващата лаборатория на Капитан Андреево, в която работеше “Евролаб 2011”, ще премине в ръцете на държавата и никой там повече освен държавата няма да контролира плодове, зеленчуци и храни за човешка консумация“, каза вече бившият аграрен министър Кирил Вътев. За сравнение, той посочи, че при възможно едностранно прекратяване от страна на БАБХ следва да се заплатят неустойки в значително по-голям размер и да се водят дълги съдебни процеси.

Тогава министърът уточни, че лицензът се прехвърля на Агенцията по храните и лабораторният капацитет на ГКПП „Капитан Андреево” става такъв, че там няма да има почти никаква опашка от камиони. Една проба ще се прави за времето от 30 мин. до 6 часа. Това ще е времето за проби и при втората лаборатория, в която ще работи БАБХ.

Преди 20 май 2022 г. монополът върху този печеливш бизнес беше предоставен с 10-годишен договор за наем, първо на частната фирма „Интерпред Еврологистик“, представлявана от Размиг Керопе Чакърян, известен като Ами. Договорът изтече в края на миналата година.

През 2022 г. година въпросната фирма бе заменена от споменатата – „Евролаб 2011“. Неин собственик е Васил Димитров, но проверка на сайта BIRD откри връзки с издирвания от Интерпол в миналото за участие в организирана престъпност Христофорос Аманатидис – Таки.