Мисията на учителите в българските училища зад граница е още по-голяма и тя е за хора, които милеят за своето Отечество. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на новата учебна година в българското неделно училище „Св.св. Кирил и Методий“ в Барселона, Испания. В училището се обучават над 120 ученици.
„Да си учител е мисия“, посочи вицепрезидентът. „Със знанията и уменията, на които ги учите, нашите деца стават двойно по-богати. Вие им разказвате голямата приказка за нашата Родина, за нейните красоти и богата история, учите ги на един от най-древните езици в Европа“, каза Йотова. Тя благодари за подкрепата на родителите, без която мисията на учителите няма да е успешна.
Вицепрезидентът поздрави учениците за усърдието след цяла седмица занятия в испанското училище да посещават и българското училище през почивните дни. „С интерес и любов идвате в българското училище, за да учите за България, да пишете с красивите кирилски букви най-хубавите думи на света – мама и татко, да говорите звучния български език. Където и да изберете да градите своето бъдеще, винаги помнете корените си“, обърна се Йотова към учениците.
Йотова увери присъстващите на тържеството в подкрепата на българската държава за съхраняването на българската идентичност сред българите в чужбина. По случай началото на новата учебна година Илияна Йотова подари на училището позлатена плочка с изписани кирилските букви и икона на светите братя Кирил и Методий, които са патрон на училището.
Вицепрезидентът и представители на българската общност в Барселона отбелязаха заедно Деня на Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Вицепрезидентът поздрави нашите сънародници от името на българския държавен глава и увери, че заедно ще продължат да решават проблемите на българските общности в чужбина.
„Искаме да създадем всички условия да се съхранява българщината, да се пази българският език, българите в чужбина да имат самочувствие, защото са носители на многолетна и богата история и култура“, посочи Йотова. Тя определи системата на българските неделни училища като една от най-успешните политики на българската държава за българите в чужбина.