От Министерството на икономиката внасят в сряда, 9 януари 2019 г., в Министерския съвет предложение промените в Закон за горивата да бъдат отложени с шест месеца. Новината съобщи ресорният министър Емил Караниколов. Министърът подчерта, че наредбата за прилагане на закона е готова. Към нея нямало забележки. Всички забележки били по Закона.
„Група от Министерството на икономиката анализира закона. И сме на мнение, че той трябва да влезе в сила от 1 юли 2019 г. Целта е наистина да подготвим закон, който да създава условия за конкурентност в тази сфера”, обяви Караниколов на брифинга след тристранката.
Срещу текстове в закона се обявиха браншови организации, които се заканиха за безсрочни протести с жълти жилетки. Собственици на малки бензиностанции и превозвачи на горива обявиха, че излизат на протест от тази седмица с искане да не влиза в края на януари приетият Закон за горивата. Настояването е да се спре законът, тъй като според сдружението има допуснати 35 нарушения на българското и европейското законодателство. Очаква се и решение на Европейската комисия, а омбудсманът Мая Манолова внесе внесе закона в Конституционния съд.
Именно заради този закон Националното сдружение на търговците и превозвачите на горива обяви, че ще започва протест на „жълтите жилетки“в България още тази седмица. Планират се демонстрации във всички големи градове, както и затваряне на няколко граници. Това заяви в интервю за БНР говорителят на Сдружението Симо Симов.
„Хората са отчаяни и вече не издържат, борят се за хляба си. Отчаяните хора са готови на всякакви действия“, каза той.
По думите му Законът за горивата поставя неизпълними условия.
„В сдружението членуват около 100 фирми. За първия протест сме подготвили над 1000 жълти жилетки”, заяви Симов и добави, че протестите у нас няма да ескалират, като тези във Франция, а ще бъдат мирни.
Той отбеляза, че нямат контакт с организаторите на „жълтите жилетки“ във Франция, но полагат усилия, за да осъществят такъв и да ги поканят в България и да помогнат.
„Полагаме усилия да докараме част от тях тук. Те да застанат до нас и да подкрепят призива ни за спиране на закона“, обяви представителят на въпросното сдружение.
„Този път сме се написали кои сме, защото очакваме провокации – някой отново да вкара в нашия протест хора, които не знаят защо са там. Протестът ни не е политически. Искаме да се обърнем към държавата, а това са хората. Искаме да кажем на хората, че не само бизнесът ще пострада, ще пострадат и потребителите, когато се наложи монопол от най-важния енергиен продукт – петрола.
Положихме много усилия да решим по юридически и дипломатически път спирането на този несправедлив лобистки закон, който поражда огромен монопол. В крайна сметка виждаме, че институциите не реагират. Затова решихме, че ще започнем протестни действия, като излезем на улицата до пълното спиране на закона. Към днешна дата отправяме призив към държавните институции, президент, премиер, Народно събрание, омбудсман за спиране на закона и отлагането му”, каза още Симо Симов.