Какво да (не) правим при среща със змия

Млада жена е в реанимация след ухапване от отровна змия в Кресна, мъж пък е бил ухапан от друга змия във Витоша.

„Змиите в България се срещат в цялата страна. Имаме общо 16 вида, от които два са по-опасни – пепелянка и усойница. Усойницата се среща най-вече по планините, без изключения, докато пепелянката обитава по-ниските планински райони. Отличителният белег при тези две змии е ясната зигзаобразна шарка по гърба”, каза пред обществената телевизия Антон Соколов, херпетолог.

Той обясни, че змиите избягват открити пътеки, защото са уязвими животни и се пазят от хищници. Съветът му е да не влизаме в храсти или на места, където нямаме добра видимост какво може да има на земята, защото често именно там се крият змиите.

„Най-важното при срещата със змия е да се направим, че тя не е там. Да не се доближаваме до нея, да не я пипаме, да не я убиваме, ако нищо не й правим и тя няма нищо да ни направи”, допълни още Антон Соколов.

По думите му при ухаване от отровна змия, малко след това, се получава оток, започва виене на свят и трябва веднага да се потърси медицинска помощ. Ако ухапването е от змия, която не е отровна, бързо минава и не е опасно за живота.