Тома Белев
Ето къде ще ходят отпадъците – в Странджа, и по-точно в Малко Търново Ще правят ток от градски отпадъци MSW, RDF и утайки от пречиствателни съоръжения
А в Природен парк Странджа е забранен вносът на всякакви отпадъци по заповедта от 1995г.
Призовавам всеки, който му пука за парка и за хората в него, да изпрати становище до РИОСВ Бургас до 30 октомври.
Фейсбук
Във връзка с провеждане на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС за инвестиционно предложение: „Изграждане на инсталация за производство на ел. енергия, посредством инсталация за газификация на твърди градски отпадъци, RDF и утайки от пречиствателни съоръжения и когенерация в УПИ III-380, ПИ 46663.5014.1819/, гр. Малко Търново, община Малко Търново“, с възложител: „ПЕРУН 2012“ АД на основание чл. 6, ал. 9, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) в общинска администрация Малко Търново е получено писмо от Директора на РИОСВ Бургас с молба за осигуряване на обществен достъп до информацията по приложение № 2 по досие № БС-ОВОС-57-2018.
Съгласно изискванията на чл. 6, ал. 10 от НУРИОВОС предоставяме на вниманието на всички заинтересовани лица информацията по приложение № 2 за запознаване и изразяване на становища -https://www.malkotarnovo.org/?fbclid=IwAR1nO04waHA2WoMdwYLFp69Usvc5SXgxNV3a5EgENCkgSArhmX4Ei3o2PBs
Заинтересуваните лица могат да изразят становища в 14 дневен срок от датата на съобщаването на адрес: ул. „Малкотърновска комуна“ № 3, сградата на общинска администрация Малко Търново, ет. 2, стая 8
Информацията по приложение № 2 можете да намерите тук .
За инвестиционно предложение „Изграждане на инсталация за производство на
ел. енергия посредством инсталация за газификация на биомаса и когенерация в поземлен имот 46663.501.1441 по КК на гр. Малко Търново, община Малко Търново” с възложител „Био Когенерационна Мощ” ЕООД, Директорът на РИОСВ Бургас е издал Решение БС-64-ПР/08.09.2011 за преценяване на необходимостта от извършване на оценка въздействието върху околната среда (ОВОС), с което е постановил да не се извършва оценка въздействието върху
околната среда.
Главният архитект на община Малко Търново е издал разрешения за строеж,
съответно:
– Разрешение за строеж № 07/15.09.2011г. за изграждане на обект:
„Газификация и когенерация на биомаса в УПИ III, кв. 61 по плана на гр. Малко
Търново, Община Малко Търново”, презаверено на 07.02.2017 г. от Главния
архитект на Община Малко Търново;
– Разрешение за строеж № 08/15.09.2011г. за изграждане на обект:
„Производство на гориво за газификация в УПИ IV, кв. 61 по плана на гр.
Малко Търново, Община Малко Търново”, презаверено на 07.02.2017 г. от
Главния архитект на Община Малко Търново;
Гореописаното инвестиционно предложение, както и разрешенията за строеж се изменят и да се четат както следва:
ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ: „Изграждане на инсталация за газификация и когенерация на органика от градски отпадъци MSW, RDF, утайки от пречиствателни съоръжения и др. и производство на пелети от дървесна биомаса в поземлен имот 46663.501.1441 по КК на гр. Малко Търново, община Малко Търново” с възложител „БС Пауър” ООД“
По състав RDF е смес от материали, отличаващи се с по-висока горимост (например хартия, пластмаса) в сравнение с компонентите в общия поток отпадъци. (MSW) са твърди битови отпадъци“.
В България и в развиващите се страни, където контейнерите за смет са предимно на открито и са с високо съдържание на влага, може да се очаква, че полученото RDF ще е с по-лошо качество.
Отделящата се пепел от изгарянето на RDF довежда до образуването на 4 до 6 пъти повече пепел в сравнение с изгарянето на въглища ?!
RDF горивото от отпадъци трябва да е с високи концентрации на хартия и пластмаси, реално то може да съдържа и други материали с неясен произход. Те могат да влошат характеристиките на отпадъчните горивни газове – формирането на хлороводород.
И каква стана тя ? Градът с най-чист въздух ще гори отпадъци, може би да изравни стандарта си с Бургас, но не като доходи, а като замърсяване ?!
Благодарим на ГЕРБ, благодарим на РИОСВ-Бургас !