Кметско семейство пазари имоти на безценица
Кметът на третия по големина град на Българското Черноморие, Поморие – Иван Алексиев, е засечен заедно със семейството си да консумира луксозен живот чрез чужда собственост – частна и общинска. Алексиев е четвърти мандат кмет от ГЕРБ, най-близкият на Борисов политик по морето, а също така Областен координатор на ГЕРБ за Бургаска област и ексдепутат от партията му.
Биволъ проследи:
– Как публична общинска собственост в Поморие се превърна в лятна резиденция на кметското семейство?;
– Защо кметът на Поморие Иван Алексиев не изпълни съдебно решение, а прекрати обществена поръчка по ЗОП за ремонт и модернизация на училище?;
– „Метастрой“ ЕООД – от обществени поръчки на Община Поморие, до бащината къща на кмета на Поморие;
– Скъп нов джип Ауди Q7, модел на година 2022, деклариран за ……. 909 лева, или какво свързва кмета на Поморие и основния свидетел на прокуратурата по делото за фалирането на КТБ – Бисер Лазов?;
– Имоти за “жълти стотинки”.
– Кмет и политик осъден за клеветническа кампания срещу свободното слово.
„Дом на поета“ стана „Дом на кмета“ на Поморие
Общински имот на брега на морето се ползва без правно основание като семейна лятна резиденция от кметското семейство на Поморие. Публичната общинска собственост съвсем безцеремонно е превърната в туристическо място от частен характер – за рекреация, СПА и слънчеви бани от битово-семеен тип. Двуетажната старинна къща над морето – архитектурен паметник на културата – разполага с голям двор, басейн, навес с барбекю и иконом и се поддържа и обезпечава финансово изцяло от общинския бюджет на Поморие.
Съгласно Закона за общинската собственост и приетата в негово изпълнение Наредба №1 на Общински съвет – Поморие, имотите публична общинска собственост, предназначени за осъществяване функциите на община Поморие, се управляват от кмета на община Поморие, под ръководството и контрола на местния парламент.
Ценната старинна къща, известна в Поморие като „Дом на поета“, се намира в една от най-атрактивните точки на черноморския град-полуостров, в най-старата част, на метри от плажа и морето, в близост до Рибарското пристанище (тук). Двуетажната „сграда за култура и изкуство“, както е вписана в Агенцията по геодезия, картография и кадастър, е с площ 117 кв. м., публична общинска собственост е и разполага с два входа/изхода – единият е в началото на централната улица „Княз Борис I“, а другият посреща изгрева на слънцето над Черно море, на 3-4 метра от плажа. Намира се в парцел с площ от 1038 кв. м., представляващ дворно място с басейн към къщата, отново публична общинска собственост, с предназначение за трайно ползване като „комплекс за култура и изкуство“.
„Дом на поета“ е част от груповия паметник на културата „Ансамбъл стари поморийски къщи“, се посочва на метална туристическа информационна табела, намираща се пред високата каменна ограда на имота. Старите поморийски къщи са двукатни и са представители на архитектурния тип Черноморска градска къща от времето на Възраждането. Те са единствените запазили се по време на големия пожар в града през 1906 г. В близост до тях се намира най-старата сграда на Поморие – православният храм „Преображение Господне“, построен през втората половина на 18 век.
В годините назад идеята е била паметникът на културата да се превърне в „Дом на поета Яворов“, като събира архивни документи за живота и творчеството на големия български поет, живял (в друга къща) и работил в някогашно Анхиало (дн. Поморие) като телеграфист. Тук той прави своя дебют като поет и написва едни от най-хубавите си поетични творби.
Идеята за „Дом на поета“ не се реализира, но важната сграда с атрактивно местоположение започва да се ползва за представителни нужди на Община Поморие, като през годините в нея са отсядали големи български творци, художници, режисьори и поети на България, сред които и Валери Петров, участвали в културни събития на града. Възстановява се, обаче, и предишна практика – вместо творци, там да „ваканцуват“ и събират тен през летния сезон неслучайни представители на различни политически партии и длъжностни лица. Сред тях – министри, депутати, шефове на агенции…
През лятото на 2024 година Биволъ се натъкна на странен факт. По информация от достоверни източници чест гост в имота бил гражданин от турски произход, който пристигал с лек автомобил „Ауди“ с дипломатически червен номер. Информация от подобен род е изключително важна, защото разкрива разностранните контакти на местната изпълнителна власт, в лицето на кмета на града, а и за какви цели се ползва имота – лични, по бизнес или в обществена полза. За съжаление не успяхме да я валидираме, защото преди началото на журналистическото разследване въпросният господин е напуснал общинския дом, а до неговия край – така и не се появи. Вместо дипломат, обаче, нашата медия откри в басейна на къщата съпругата на кмета на Поморие от ГЕРБ Иван Алексиев – Анка Алексиева, която като у дома си правеше на плувен дюшек хелиотерапия, заедно с дъщеричката им. Оказа се, че това не е прецедент, а практика за пълноценен отдих – къщата от старинния архитектурен комплекс, поддържана, обзавеждана и ремонтирана с парите на данъкоплатците на община Поморие, да се ползва за личните и семейни нужди на кметското семейство.
В различни дни медията ни документира, че пред единия вход на общинския дом e паркиран семейния автомобил на кмета на Поморие – джип „Ауди“ Q7 (на който ще обърнем специално внимание малко по-късно). Освен съпругата на кмета на Поморие Анка Алексиева и дъщеря им, понякога момичето кани и приятелки. От съседи научихме, че за старинната къща се грижи възрастен мъж.
С действията си кметът на Поморие Иван Алексиев отново демонстрира абсолютен непукизъм, неуважение към съгражданите си и чувство за безнаказаност и превъзходство, защото това не е първия път, в който Биволъ разкрива как общинска собственост, вещи и служители се ползват за личните и семейните нужди на кметското семейство на Поморие (тук).
И вместо порочната практиката още тогава да бъде преустановена, тя е продължена във времето и с „Дома на поета“ – публична общинска собственост, като в късната есен, след журналистическото разследване дворът на старинната къща паметник на културата е обзаведен с дървена декоративна ограда до навеса, може би с надеждата обитателите й да останат скрити от любопитни журналистически обективи през следващия летен сезон.
Неизпълнение на съдебно решение – няма „наша фирма“, няма обществена поръчка
Одобрение за финансиране получи проектното предложение на Община Поморие за модернизация на ОУ „Христо Ботев“ – гр. Ахелой, информират от местната администрация, съобщава в края на август 2023 г. сайта на Българското национално радио (БНР). Обществената поръчка включва ремонт на сградния фонд както отвън, така и отвътре, с въвеждане на енергоефективни (топлоизолационни) мерки, обновяване и обзавеждане на класните стаи на школото – ремонт на покрив, подмяна на дограма, инсталации отопление, вентилация и охлаждане, осветителни тела, изграждане на рампа за осигуряване на достъпна среда. Проектът е по процедура: „Модернизация на образователна среда” по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Проверка в Регистъра на обществените поръчки показва, че обществената поръчка е открита през септември 2023 г., прогнозната й стойност е 1 887 638,82 лева без ДДС и, без да е реализирана медийно промотираната модернизация на училището в град Ахелой (община Поморие) отвътре и отвън, поръчката е прекратена на 2 юли 2024 с решение на възложителя – кмета на община Поморие Иван Алексиев.
Как и защо се стига до тук?
Община Поморие избира изпълнител на поръчката за близо 2 000 000 лева без ДДС да бъде дружеството „МЕТАСТРОЙ“ ЕООД. Участникът в същата процедура “А Х Билдинг” ДЗЗД не е съгласен с решението и го обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), като Комисията отсъжда, че отстраняването на “А Х Билдинг” ДЗЗД е незаконосъобразно и процедурата трябва да бъде продължена. Кметът на община Поморие Иван Алексиев не е съгласен с решението на КЗК и подава касационна жалба до Върховния административен съд (ВАС) чрез своя пълномощник адв. Вълчо Чолаков (бивш областен управител на Бургас). И губи делото.
В решение №7028/10.06.2024 г. по дело №4521/2024, ВАС не само потвърждава изводите и мотивите в решението на КЗК, но и пише, че помощната комисия на възложителя община Поморие чисто формално е оценила участника „МЕТАСТРОЙ“ ЕООД и се е мотивирала с „бланкетен извод“, като върховните съдии посочват – „касационна инстанция счита, че изложените съображения не обосновават по категоричен начин наличието на всички надграждащи обстоятелства в предложението на “Метастрой” ЕООД. Макар оценителната комисия да е обвързала всяко от надграждащите обстоятелства с отделни страници от офертата, това описание е твърде лаконично и не дава отговор на въпроса как конкретното предложение покрива изискванията на възложителя“ и „КЗК е осъществила дължимия по закон контрол за законосъобразност, като е взела предвид, че помощният орган на възложителя не е изложил конкретни мотиви за оценяването на „Метастрой” ЕООД с максималния брой точки по показателя К2 „Организация за изпълнение на поръчката“.
В своето решение ВАС потвърждава изводите на КЗК за незаконосъобразно отстраняване на “А Х Билдинг” ДЗЗД и незаконосъобразно оценяване на „Метастрой” ЕООД в процесната обществена поръчка, в която вторият е избран за изпълнител на Община Поморие. ВАС остава в сила решението на КЗК за отмяна на акта на възложителя община Поморие и връща преписката на етапа на оценка на техническите предложения и на двамата участника при изпълнение на дадените указания.
Община Поморие е осъдена да заплати 9900 лева на “А Х Билдинг” ДЗЗД за направени адвокатски разноски.
ВАС констатира, че Община Поморие незаконосъобразно е избрала „Метастрой“ ЕООД за победител и изпълнител на обществената поръчка за модернизацията на ОУ „Христо Ботев“ в град Ахелой. Вместо да изпълни съдебното решение на Върховния административен съд от 10 юни 2024 г. и да продължи процедурата по оценка на двамата участника – “А Х Билдинг” ДЗЗД и „Метастрой“ ЕООД, на 2 юли 2024 г. кметът на община Поморие Иван Алексиев решава да прекрати откритата процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „Модернизация на образователна среда в ОУ „Христо Ботев“ – гр. Ахелой, община Поморие“. Като мотиви Алексиев посочва, че в “настоящата процедура са установени нарушения при откриването и провеждането й“, тоест – възложителят (Община Поморие) изначално сам е допуснал нарушения както при откриването, така и провеждането на процесната процедура по възлагане на обществената поръчка. Твърдения, които Върховният административен съд не констатира в своето решение, след като служебно изследва законосъобразността не само в обжалваната част, а в цялост, и именно поради липсата на такива нарушения посочва, че процедурата трябва да бъде продължена на етап оценка на двамата участника, а не да бъде прекратена.
Така обещаното, точно преди местните избори за кметове и общински съветници през 2023 г. „модернизиране“ на училището в Ахелой, година по-късно остава в графа „Неизпълнено“. Съмненията при тези действия – да бъде незаконосъобразно избран изпълнител и незаконосъобразно отстранен такъв в интерес на конкретно юридическо лице – „Метастрой“ ЕООД, като прибавим към това и неизпълнението на съдебно решение за продължаване на процедурата, изключвайки с прекратяването й евентуалната възможност „нашата фирма“ да отпадне – кореспондират с широко познатите в България корупционни практики при провеждането на обществени поръчки, в които законът се заобикаля, като от възложителя се поставят конкретни критерии, отговарящи за предварително избран изпълнител срещу „комплименти“.
„Метастрой“ ЕООД – от обществени поръчки в Поморие, до „частна“ при къщата на кмета
Оказва се, че „Метастрой“ ЕООД съвсем не е случайна за местната власт, а е сред предпочитаните фирми от Община Поморие при възлагането на поръчки за строително монтажни работи (СМР) през годините в мандатите на кмета Иван Алексиев. В портфолиото си дружеството посочва, че стои зад проектирането, СМР и авторския надзор при санирането на следните жилищни сгради, като за някои е уточнено, че са по Националната програма за саниране – на ул. „Солна“ 13, на ул. „Добрич“ 8, блок 21 и блок 30 в кв. „Свобода“; фасадата на Районно полицейско управление – Поморие; изграждането на 20 самостоятелни търговски обекта, представляващи Летния общински базар в топ центъра на град Поморие (тук).
Управител и едноличен собственик на „Метастрой“ ЕООД е Михаил Георгиев Спасов. При справка в Търговския регистър се вижда, че дружеството не подава навреме своя Годишен финансов отчет(ГФО), като такъв липсва за 2022 и 2023 г. Докато Михаил Георгиев Спасов не е публично известна фигура, това същото не може да се каже за сина му инж. Георги Михайлов Спасов, който ръководи техническия отдел на строителната компания. Именно покрай него стана известно през 2019 г. името на дружеството. Тогава кандидатът за кмет на община Бургас Живко Табаков (общински председател на Движение България на гражданите/ДБГ) отправи публично през медиите остри въпроси към кандидата за кмет на община Бургас Николай Тишев (БСП) – свързана ли е „Метастрой“ ЕООД с БСП и има ли тайна уговорка между ГЕРБ и БСП да не се води реална предизборна кампания. (тук и тук)
„Става въпрос за строителната компания „Метастрой“, а кандидат-кметът на социалистите Николай Тишев е в роднински отношения със собствениците на фирмата. Въпреки, че „Метастрой“ е собственост на активен член на социалистическата партия, фирмата печели обществени поръчки по националната програма за саниране и то в общини на ГЕРБ. Има ли нещо общо кандидат от листата на БСП с фирмата “Метастрой?“, пита Табаков, който тогава е общински съветник на Бургас втори мандат, на последните предсрочни избори на 27 октомври 2024 г. беше кандидат за депутат от…БСП, докато продължава да е общински съветник на Бургас в мандат 2023-2027 г. от МК „Левицата“.
В същата предизборна кампания кандидат за общински съветник от листата на БСП е именно Георги Михайлов Спасов, син на собственика на „Метастрой“ и служител във фирмата. През 2019 г. той е избран и за общински съветник на Бургас (тук).
Николай Тишев е бивш общински съветник на Бургас от БСП, ексдепутат от БСП, от декември 2024 г. е Общински председател на БСП-Бургас, а от януари 2022 г. е Директор на Дирекция „Социално подпомагане“ – гр. Поморие, която обслужва общините Поморие и Несебър. От снимки, публикувани в социалната мрежа Фейсбук, се вижда, че с Георги Спасов от „Метастрой“ ЕООД поддържат близки приятелски и семейни отношения, извън политическите и партийните, но това по никакъв начин не дава основание за убеденост, че именно той може да е „топла връзка“ между възложител и изпълнител на обществени поръчки в община Поморие, въпреки че въпросите и съмненията за това остават.
Още в предизборната кампания за кметове и общински съветници през 2019 г., когато Живко Табаков посочва, че свързаната с БСП „Метастрой“ печели обществени поръчки от ГЕРБ, намирайки го за смущаващо, инж. Георги Спасов коментира пред бургаския сайт „Черноморие“: „Служител съм във фирмата и тя, освен че участва в обществени поръчки в областта, има и частни клиенти.“.
Частни клиенти
През 2024 г., след провелите се местните избори за кмет и общински съветници на община Поморие и когато Областният координатор на ГЕРБ за Бургас Иван Алексиев встъпи в своя четвърти управленски кметски мандат в сградата на Община Поморие, бащината му къща се увеличи с два етажа, а пред нея започна да спира нов джип „Ауди“ Q7. По-интересното, освен автомобила, на който ще обърнем специално внимание в следващите редове, е, че извършваните строително монтажни работи на семейната къща на Алексиев минават „под мониторинга“ на Георги Михайлов Спасов от „Метастрой“. Синът на шефа на „Метастрой“ и ръководещ техническия отдел на фирмата бе разпознат в студен и ветровит ноемврийски ден от репортер на „Биволъ“ пред къщата на кмета Поморие Иван Алексиев – да наблюдава внимателно и да координира работния процес, като в паузите провежда дълги телефонни разговори, вървейки напред и назад в кметската улица. Същият Георги Спасов от „Метастрой“, за която КЗК и Върховния административен съд се произнесоха, че незаконосъобразно е избрана от Община Поморие за изпълнител на обществена поръчка за модернизация на училищна база в град Ахелой. И въпреки съдебното решение процедурата да продължи и с другия участник, кметът Иван Алексиев „случайно“ напълно я прекрати и се сети, че е изначално опорочена, едва когато изборът му на многократен възложител беше оспорен и отменен.
По всичко личи, че между „Метастрой“ и кметът на Поморие е изградено и някакво друго „трайно доверие“ и ако трябва да цитираме отново Георги Спасов – „,освен че участва в обществени поръчки в областта, има и частни клиенти“.
Нов мандат, нова кола… и от нея изскача „заек“ – Бисер Лазов от КТБ
Кметът на Поморие и областен координатор на ГЕРБ за Бургаска област – Иван Алексиев, е горд собственик на „Ауди“ Q7 срещу „рекордните“ 909 лева. Това показва декларацията му пред Комисия за противодействие на корупцията и за незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) от 2023 г. В т.нар. „Декларация за имущество и интереси“ Алексиев е декларирал, че в периода 01.01.-31.12.2022 г. е извършил сделка за покупка на „Лек автомобил Ауди Ку 7“ при цена на придобиване 909 лева, като парите са от заплата.
Посочената цена за придобиване е повече от шокираща, тъй като пазарната за такава марка и модел употребявани автомобили е в диапазона 80 000-150 000 лева, в зависимост от състоянието и екстрите.
Любопитно е, че кметът на Поморие Иван Алексиев се е сдобил с новото возило през 2022 г., но го показва пред съгражданите си едва в началото на 2024 година, след провеждането на местните избори през есента на 2023 г. и встъпването му в четвърти управленски мандат. Като до този момент продължава да кара старото си Q7, което не възлиза на повече от 40 хиляди лева към онзи момент.
Хитър ход запред гласоподавателите, вероятно преценяйки, че не е хубаво да се показва с нова кола в края на третия си мандат, защото съгражданите му може да си помислят, че е забогатял от кражби, корупция, преял е от власт, например, и да го детронират от кметския стол на предстоящия вот. Не случайно и надстрояването с два етажа на къщата, в която живее със семейството си, започва именно през 2024 г.
Въпреки че Алексиев е посочил, че е собственик на автомобила от 2022 г. срещу 909 лева в подадената от него декларация през 2023 г., съгласно Закона за КПКОНПИ, историята на автомобила информира, че неговата първа регистрация в България е през 2021 г. (колата е съвсем нова), а в раздел „Собственици на превозното средство“ са посочени „АУТО ХАУС БЪЛГАРИЯ“ ЕООД – собственик и притежател на свидетелството за регистрация, ползвател Иван Атанасов Алексиев и се появява едно трето лице, което е получило/предало свидетелството за регистрация – Тодор Петков Ангелов. Налични са и две услуги в началото на март 2024 г. – за промяна на собственост и за промяна в данните на собственика.
Проверка на Биволъ по VIN (рама) на джипа в специализиран сайт показа, че моделната година на новата кола на кмета на Поморие е 2022 г.Едноличен собственик и управител на Ауто Хаус България е Димитър Рангелов Кьосев. Той е свързан под една и/или друга форма с девет дружества – собственик, акционер, управител, член на съвет на директорите – регистрирани на един адрес в град Пловдив. Свързан е и чрез „ХАУПТХАУС“ АД със скандално известния свидетел номер едно на прокуратурата по делото за фалирането на КТБ – Бисер Лазов.
Справка в Търговския регистър показва, че представител на „Хауптхаус“ е именно Димитър Кьосев, а в съвета на директорите на дружеството влизат: Димитър Рангелов Кьосев, Атанас Иванов Манев и „АУТОХАУС“ ЕООД. Капиталът на АД-то е 10 000 000 лева. От списъка на акционерите на „ХАУПТХАУС“ АД, присъствали на общо събрание на дружеството, проведено на 08.07.2020 г., се вижда, че негов мажоритарен собственик с 9 999 200 акции по един лев едната е „ИНОВЕЙШЪН ТРЕЙД“ АД, представлявано от Бисер Андонов Лазов, а миноритарен със скромните 200 акции е Димитър Рангелов Кьосев.
Бисер Лазов е свързан през годините с над 40 компании. От дясна ръка на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев до 2014 г., Бисер Лазов се превръща в основен свидетел на прокуратурата срещу него след фалирането на Корпоративна търговска банка (КТБ) през същата година. Медийни публикации проследяват рязкото забогатяване на Бисер Лазов именно след фалита на КТБ, когато той започва да придобива активи на банката.
„Ако съдим по документите, с които в. „БАНКЕРЪ“ разполага, след като на на 22 април 2015 г. съдът окончателно обяви в несъстоятелност КТБ и посочи за начална дата на неплатежността ѝ датата 20 юни 2014 г., Лазов със завидна скорост започва да придобива купища имоти и акции от фирми с висящи кредити към банката. Това става чрез редица прехвърляния на активите от една в друга компания, докато те стигнат до „точния“ адресат – или самият Лазов, или негови близки, роднини и бизнес партньори“, пише Факти.бг, цитирайки в. „Банкеръ“.
„След затварянето на КТБ Бисер Лазов и близките до него съратници, освен с показания пред следователи, се занимават активно и с придобиване на имоти, акции, пари и т.н. Ето някои от нещата, които си прибраха. От началото на 2006 г. до юни 2014 г. включително, Бисер Лазов е получил по банков път суми в общ размер на около 1 100 000 лева. Същевременно със сигурност прокуратурата са видели, как салдата по банковите му сметки от 70 000 лв. в началото на 2008 г. стигат до над 1 200 000 лв. при затварянето на банката. Всъщност през 2014 г. реалните суми, с които разполага Лазов значително надвишават декларираните му доходи.
Придобивките:
Веднага след обявяването на банката в несъстоятелност, в началото на ноември 2014 г., Бисер Лазов ударно започва да придобива имоти, акции, а паричните тегления и прехвърляния от сметки на компании си текат от преди това. Лазов източва най-вече кредитирани от КТБ фирми. Активите успешно и безпрепятствено от страна на квестори, синдици, прокуратура, НАП и т.н. са прехвърляни от една в друга компания, контролирана от него или негови близки, роднини и бизнес партньори“ – посочва в свое разследване сайтът Фрогнюз.бг, изброявайки някои от апетитните придобивки на Бисер Лазов и дружествата, чрез които ги прилапва.
Едно от дружествата, през които Бисер Лазов реализира сделки за придобиване на акции от фирми-длъжници на КТБ и недвижими имоти, е именно „ИНОВЕЙШЪН ТРЕЙД“ АД, собственик на „ХАУПТХАУС“ АД, свързана с „АУТОХАУС БЪЛГАРИЯ“ ЕООД, от която кметът на община Поморие Иван Алексиев получава АУДИ Q7 с моделна година 2022 за 909 лева.
Имоти за “жълти стотинки”
Странните факти и обстоятелства в декларациите на кмета на Поморие Иван Алексиев, на които нито Антикорупционната комисия, нито Прокуратурата на Република България обръщат внимание, не свършват до тук. Така например през 2019 година Иван Атанасов Алексиев и съпругата му Анка Неделчева Алексиева стават собственици на къща с двор в село Медово, Община Поморие за скромните 30 000 лева. Имотът е с площ 1106 кв.м. и РЗП 195 кв.м.Алексиеви сключват изключително изгодна сделка, като квадратният метър на апетитния урегулиран имот излиза по-малко от 30 лева на квадратен метър. Цена, която обикновените граждани трудно биха открили за квадратен метър в чукарите, а какво остава за къща с двор в село Медово, което успешно развива селски туризъм и винопроизводство, намира се на 10 км с кола от плажа, а от върховете над селото се открива прекрасна гледка към Черно море и Слънчев бряг, Несебър, Равда, Ахелой и Поморие.
Иван Алексиев е посочил в подадената от него през 2020 г. декларация пред КПКОНПИ, отразяваща обстоятелства за имотното му състояние през 2019 г., че средствата му за закупуване на къщата с двор в село Медово са от заеми. В същата декларация е отразено, че към този момент кметът на Поморие не разполага с никакви налични средства, а на гърба му висят кредит от близо 30 хиляди лева и лизинг за приблизително 25 хиляди лева към банкови институции. Декларирани налични парични средства няма и съпругата му Анка, включително и от заплати.
През 2020 г. съпругата на кмета на Поморие Анка Алексиев става собственик на вила с вилно място в село Близнак, Малко Търново. Имотът е с обща площ 868 кв. м., а застроената част е 42 кв. м. Анка придобива имота за 5000 лева, както покупката извършва с пари от заплати, е посочено в декларацията на съпруга й. Анка Алексиева брои приблизително 5 лева на квадратен метър за урегулиран имот в Странджа планина. За същия период Иван Алексиев е декларирал, че не разполага с налични спестени средства и има кредит 26 903 лева и лизинг 14 186 лева.
През 2021 година Иван Алексиев вече разполага с налични парични средства в размер на 28 245 лева от заплати, а банковият му кредит е станал 53 594 лева. През 2022 г. кметът на Поморие си купува Ауди Q7 за 909 лева, при пазарна цена на автомобила не по-малко от 100 000 лева, наличните му парични средства от заплати са се увеличили на 45 994 лева, а кредитът е 49 119 лева. През 2023 г. Алексиев е натрупал от заплати 69 777 лева, но за попълване на семейния бюджет се е погрижила и съпругата му Анка Алексиев, която за същия период е заделила от заплати 57 368 лева.
Въпросът, който изникват при тази шокираща фактическа база в имуществените декларации на кмета на Поморие Иван Алексиев само за 4 години назад, без да е необходимо да се прави задълбочен правен, финансов и икономически анализ, е: с какви средства се обслужва семейство Алексиеви, как задоволява нуждите и потребностите си с две непълнолетни деца и акумулира ли допълнително нерегламентирано авоари – за почивки, хотели, самолетни билети, дрехи, бижута, козметични и разкрасителни процедури, след като съумява да спестява не малки суми пари от заплати, да погасява кредит и лизинг, да си купува движимо и недвижимо имущество на завидно ниски цени през годините и да надгражда къщата си в Поморие? Всъщност въпросите са много, особено като не е известно в град Поморие Анка Алексиева да упражнява активна трудова дейност, а един от тях е: дали чисто формално се води трудово заета за официално придобиване на парични средства “за джобни” и каква заплата получава, след като е успяла за 12 месеца да спести близо 60 хиляди лева – сума непосилна за средностатистическото българско семейство?
Но едно със сигурност е известно не само за българските граждани, а и за партньорските ни държави, техните специални служби и международните организации, и то е, че корупцията в общините на България не е просто „усещане“, а симптоматична за най-бедната държава в Европейския съюз. С нея за ръка вървят отказът от правосъдие, наглото деребейство на местните феодали, прането на пари, експлициращото чувство за безнаказаност, изсмукването и експлоатирането на публичния ресурс за лично и семейно обогатяване и покупки на имоти в страната и чужбина при симулативни сдлеки, нулевата добавена стойност за гражданите и мокрите поръчки срещу разследващи журналисти.
Осъден за клевета
Кметът на Поморие Иван Алексиев и най-верен човек на Бойко Борисов по морето бе осъден преди няколко години безапелационно от Биволъ за клевета. Алексиев бе рупор на кална клеветническа кампания по медиите на Делян Пеевски срещу нашата медия и екипа ни. Той призоваваше Прокуратурата и всички държавни институции да се задействат, за да разследват Биволъ, което стартира началото на безпрецедентна репресивна атака не само срещу екипа ни, но и срещу всички свързани пряко или косвено лица, дирижирана от ВКП и задействала почти всички държавни институции.
Клеветите на Алексиев бяха доказани в съда и го поставиха завинаги в “черния списък” на властимащи, които целят да унищожат свободните медии в България, защото са разследвани за различни престъпления от тях. Той бе осъден заедно с “Канал 3”, известна като “Телевизията на Пеевски”, където редовно излъчваше мръсни определения и твърдения срещу Биволъ.