Кой може да повика въздушната линейка?

 

Близките на пациент не могат да повикат въздушна линейка. Това каза пред журналисти Георги Деянов, директор на Центъра за спешна медицинска помощ по въздух. Решението за изпращането на хеликоптер се взима от координационната централа след подаването на сигнал от център за спешна медицинска помощ в цялата страна, допълни той.

Когато има нужда от първичен транспорт – взимане на пострадал от мястото на инцидента, от координационната централа подават координатите към въздушния оператор и оттам преценяват къде точно би могъл да кацне хеликоптерът. Ако хеликоптерът не може да кацне близо до мястото на инцидента, ние уведомяваме центъра за спешна медицинска помощ, откъдето трябва да се изпрати линейка, а с нея да се транспортира пациентът до хеликоптера, допълни Деянов.

Всяка следваща мисия, след втората днес, 6 юни 2024 г., ще преминава все по-гладко, допълни Деянов. Всички са преминали необходимото обучение за реакция и оказване на помощ, каза още той. По думите му около 10 – 15 минути са необходими от подаването на сигнала до излитането на хеликоптера. Към момента са обучени шест медицински екипа.

Центърът за спешна медицинска помощ по въздух към Министерството на здравеопазването ще включва в структурата си 4 бази – в София, Долна Митрополия, Варна и Безмер.