И децата разбират, че руснаците са в дъното на цялата тая история, коментира адвокат Емил Василев
Банките, които ще финансират „Инерком” за покупката на ЧЕЗ, са няколко. Детайли около финансирането на сделката публикува днес авторитетният чешки в. „Лидове новини”. Част от информацията е официална, съобщава bTV.
От „Инерком” отричат участието на офшорни компании във финансирането, a oт ЧЕЗ в Прага запазиха мълчание с аргумента, че „тази информация е чувствителна”.
На въпроси на bTV от „Уникредит Булбанк” се позоваха на банковата тайна и не коментираха. От Първа инвестиционна банка отрекоха да са поемали ангажименти за финансиране на сделката.
Още миналта седмица от Българската банка за развитие отрекоха, че ще финансират сделката.
„Говорител на ЧЕЗ ни потвърди, че са имали писмо от Българската банка за развитие”, заяви пред bTV Веселин Вачков от „Лидове новини”.
Разследването се базира на информация, получена в Надзорния съвет на ЧЕЗ, обясниха от изданието. Според нея, освен със собствени средства, „Инерком” ще финансира сделката с банкови кредити и заеми от две офшорни фирми. В една от тях съсобственик е руско-грузинският бизнесмен Паата Гамгонеишвили, който развива бизнес и у нас.
„Информацията е, че това са източниците на фирмата купувач. Дали в крайна сметка ще използват тези източници или други, не мога да ви кажа”, обясни Веселин Вачков.
От „Инерком” отново отказаха подробности, тъй като „финансирането на сделката предстои да бъде приключено”.
По-рано днес бивш директор на ЧЕЗ у нас обясни, че дружеството решило да се изтегли от страната ни още през 2013 г., когато високите сметки за ток свалиха първия кабинет „Борисов”.
„В България ситуацията в енергийния сектор е доста трудна и не се учудвам, че големите играчи не искат или нямат апетит да инвестират”, каза бившият оперативен директор на ЧЕЗ в България Петър Баран.
И децата разбират, че руснаците са в дъното на цялата тая история, коментира във Фейсбук адвокат Емил Василев.
„Да обобщим за Гинка /без емоции, само факти/: 1.Малка фирма без никакъв опит и без собствен финансов ресурс купува огромно енергийно предприятие, обслужващо столицата на страна в ЕС. 2.Гражданите са разтревожени, защото от това им зависи светлината и топлината всеки ден, а и не им е все едно кой ще ги дои ежемесечно. 3.Премиерът не знае нищо, което още повече тревожи целокупното гражданство. 4.Собствениците на фирмата-купувач се крият и никой не ги е виждал, което окончателно хвърля гражданите в паника. 5.Накрая се появява Гинка /миловидна женица на средна възраст от дълбоката провинция, която не демонстрира кой знае какъв интелект/, която казва: „Аз съм, други няма“ и това напълно шокира и без това обезумелите вече граждани. 6.Става ясно /неясно?/, че тайнствена банка ще финансира сделката и Гинка е толкова собственик, колкото Бацката и Радев са хомодвойка. 7.И децата разбират, че руснаците са в дъното на цялата тая история“, добавя адвокат Василев.