„Докато не се изхаби фискалният резерв, привидно няма драма. Драмата е дългосрочна за това, че всъщност се правят много сериозни разходи, които не знаем как да финансираме, т.е. харчим пари, които не сме изкарали и в един момент си казваме – как ще платим за това. В един момент всички осъзнаваме, че не знаем как и откъде да вземем парите и започват много опасни ходове – фантасмагорични, нереални, пожелателни.“ Това коментира пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, който е председател на партия „България може“, относно все още неприетия бюджет на държавата за 2025 г.
Според него се задават няколко много сериозни проблеми пред бюджета по отношение на приходите: „Единият от тях е, че заради енергийната криза, в която навлиза цяла Европа, в един момент на улицата ще излязат малкият и среден бизнес, индустрията, синдикатите и ще кажат – „Плащаме изключително високи цени на тока.“ Енергийните предприятия са изкорубени – няма пари в тях. Това също ще натежи на бюджета. По Плана за възстановяване и устойчивост ще връщаме пари. Няма да ги има тези пари, които са заложени в бюджета. Т.е. по линия на приходите има много въпросителни.“
А по линия на разходите има много популизъм, допълва също Илиев. Според него служебният финансов министър абдикира от отговорност: „В мига, в който седнеш на този стол, няма никакво значение дали си служебен министър, дали в момента си казваш, че хоризонтът ти е 1 – 2 месеца и ще прехвърлиш горещия картоф на парламента. Ти трябва да знаеш, че ставаш лице на безотговорността, лице на заробването на средната класа.“
На пожар се внасят предложения, посочи икономическият анализатор и даде пример с имотите. По думите му имотите ще се покачат с двайсетина процента с оглед на ДДС, което ще трябва да се плаща при продажба на имот. Според него в момента в „законодателната мъгла“ минават неща, които ще „ударят“ нормалните хора в България, които работят. „Хазната няма пари и най-лесно е да вземе от онези, които нещичко правят в икономиката“, обобщи той в предаването „12+3“.
Според него не за първи път се внася закон за бюджета, който е незаконосъобразен. По думите му в България много пъти са се приемали различни закони без оценка на въздействието. „Бюджетът за годината е направен по политически усмотрения без отговорност за това дали няма в средата на годината, дори по-рано – през април и май, да доведе до ситуация, в която България е в ликвидна криза. България няма да има пари, за да си посреща нуждите“, посочи Кузман Илиев в случай, че се приеме предложения вариант на бюджет. Той смята, че ако има политическа воля да се приеме бюджет, то той ще бъде дори по-щедър от предложения.
По думите му дефицитът се финансира в 70% от банките. Дългосрочно правим по-дебели вратовете на банкерите, обясни анализаторът. Според него другата „бомба“, която предстои, е в пенсионна система. Илиев отбеляза дупката в НОИ и прогнозира: „Когато там не достигат парите, ще има нещо, което е много близко до рефлекса на политиците – поглеждат към частните пенсионни фондове и си казват – „Там има 25 млрд., как да не ги вземем, как да не ги национализираме. Това предстои. Отлагането на проблемите не ги решава.“
Ние трябва да правим правилните неща заради нас, а не заради еврозоната, категоричен бе Кузман Илиев и добави, че еврозоната не е панацея, а в нея има сериозни проблеми. По думите му всички тези мрачни прогнози могат да се разминат, ако мислим и действаме правилно.