Тези дни се запитахме дали съдържат опасни отпадъци балите с боклук, съхранявани на площадка в индустриалната зона в Плевен а и само там ли или на още седем други места? Законно ли са стигнали до там от Черно море? Част ли са те от пътя на боклука, контролиран от италианската мафия, след като произходът им е италиански?
В периода 2014-2016 България е получила 7000 тона отпадъци от региона Кампания, установява доклад на специална комисия на Италианския Парламент и Сенат.
9000 тона италиански боклук, открити в Плевен, са доставени на фирмата “Феникс Плевен” ООД по море от порт Неапол до порт Варна.
Фирмите, които през последните 5 години са внасяли у нас боклуци от държави извън Европейския съюз са 538.
През юли 2016 г. https://btvnovinite.bg/ обяви в публикация, че тонове смет пристигат в порт Варна и порт Бургас според италианската преса-https://btvnovinite.bg/bulgaria/vnasjame-bokluci-ot-italija-za-da-se-prerabotvat-i-izgarjat-u-nas.html
Едната крайна дестинация била сметището в Камено и по-точно Полски извор, община Бургас …
Ясно е едно, че италианският боклук за Гълъбово и Сливен е по-удобен да се разтовари в порт Бургас …
Спомнете си, че в навечерието на местните избори БСП – Бургас стартира и онлайн петиция в подкрепа на искането си за замразяване на процедурите по откриване на площадките за горене на боклуци.
„Няма да позволим да се случи най-лошото и то по този начин – тихомълком. Отпадъците трябва да се рециклират, а не да се горят. Но изгодата тук е точно от горенето – италианците плащат по 140 евро на тон да се горят отпадъци. Колкото повече отпадъци ние изгорим, толкова повече пари се прибират, а електроенергията се изкупува на завишени цени и има гарантирано изкупуване”, каза Васил Иванов от БСП-Бургас.
И днес на бургаското пристанище у нас се внасят отпадъци от Италия, допълни кандидатът за кмет на БСП Николай Тишев. „В Бобов дол протестират точно заради изгарянето на такива отпадъци и замърсяването на въздуха. Затова и прокуратурата затвори два ТЕЦ-а временно. Не искаме подобно нещо да се случва и в Бургас“, каза още Николай Тишев.
Оказва се, че Бургас е любимо място за отлежалия боклук …
Пратка от 7200 тона отпадъци е транспортирана за България от Джулиано, провинция Авелино до Неапол до пристанището в Бургас.
От Серино боклукът пътува за пристанището на Неапол, където го товарят на кораб. Дестинацията е пристанище Бургас. Оттам боклукът пак се качва на камиони, които се отправят към крайната дестинация – Полски извор, до община Камено в област Бургас отбелязва в публикация – https://sputnik.bg/boklukat-na-evropa-poteglya-za-varna-i-burgas-shemite-zamirisaha/
По онова време преди повече от три години кметът Димитър Николов, заяви, че нямал информация за подобен проект, но ако ще има завод за отпадъци и те ще преминават през наша територия, е редно да бъдем уведомени.
По подобен начин отби топката и шефката на РИОСВ в Бургас Тонка Атанасова като потвърди, че до нея не е достигала информация за проекта в Полски извор, нямало и искане за ОВОС за инсталация за боклук, но …
Интересно защо три години по-късно се събираше подписка от БСП-Бургас за замразяване на процедурите по откриване на площадките за горене на боклуци, а депутат от БСП твърдеше, че „И днес на бургаското пристанище у нас се внасят отпадъци от Италия…“
Дали от Бургас няма да изскочи поредната сензация или връзка с боклука от Италия ?!