Лятна студентска школа в Бургас

Студенти от Университета по архитектура, строителство и геодезия ще разработят идейни концепции за преобразяване на пространството на бившия ГУМ до площад „Тройката“, познато на жителите на града като „Дупката“. Проектите ще бъдат разработени в рамките на Десетата лятна школа за студенти, която висшето училище провежда в Бургас. Домакинството на морския град на учебната инициатива се осъществява с подкрепата на община Бургас като част от споразумението, което администрацията подписа с висшето училище по-рано тази година.

На представянето на заданието за Десетата лятна школа присъстваха кметът Димитър Николов и ректорът на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова, заместник-кметовете инж. Чанка Коралски, Михаил Ненов, както и главният архитект на община Бургас Тихомир Райчев. По време на срещата със студентите екип от архитекти на община Бургас представи подробности за миналото на терена и неговото състояние в момента.

Едно от условията пред бъдещите архитекти е да разработят проекти, които да запазят структурата на площад „Тройката“. В своите концепции те трябва да залагат на използването на материали, които предотвратяват образуването на топлинни острови, и внасянето на повече зеленина в района. Сред условията са още осигуряването на места за отдих на живеещите в близост хора, както и запазването на историческата приемственост на мястото и неговите съседни обекти. Идейните концепции също така трябва да дават хармонично разрешение на развитието на централната зона, което в максимална степен да удовлетворява очакванията на хората.

Идейните разработки ще бъдат представени пред бургаската общественост. Преди да започнат същинската работа, студентите ще се запознаят с предложенията на бургазлии за това как да бъде преобразено мястото, което дълги години беше обект на съдебни спорове.

Провеждането на Десетата лятна школа на УАСГ е с цел висшето училище да подпомага на община Бургас чрез предоставяне на изследователски опит и експертен потенциал за решаване на проблеми в областта на градоустройството, включително осигуряване на квалифицирани кадри за посочените нужди. От своя страна общината ще съдейства на УАСГ чрез предоставянето на казуси от практиката за нуждите на обучението, както и за организиране на студентски практики в Бургас. Целта е по този начин да се запази и развива българското висше техническо образование, за да се подготвят специалисти с необходимите знания, умения и квалификация за успешна професионална реализация за нуждите на публичния и частния сектор.

Споразумението между УАСГ и община Бургас е и първата стъпка към разкриването на филиал на университета в Бургас.