Главната дирекция “Борба с организираната престъпност” (ГДБОП) вече може да извлича информация от най-популярните мобилни приложения като “Вайбър”, “Фейсбук Месинджър”, “УатсАп”, “Скайп” и др. Шпионският софтуер, който пробива мобилни устройства, е купен с обществена поръчка, информация за която е качена на сайта на службата.
От поръчката не става ясно за какво точно ГДБОП ще използва новия си софтуер – дали той ще се прилага само за сваляне на информация от мобилни устройства, иззети като веществени доказателства, или пък целта е събиране на информация чрез отдалечен достъп, съобщава в. “Сега”. Във втория случай на ГДБОП със сигурност ще им трябва разрешение за прилагане на СРС. По закон то се дава от съда. Няма гаранция обаче, че няма да се ползва и без съд. Купената програма има множество функции, става ясно от документацията. Сред тях са “извличане, визуализиране и анализ на получени и изпратени имейли, получени и изпратени съобщения от приложения за незабавни съобщения като “Вайбър”, “Скайп”, “УатсАп”, “Фейсбук Месинджър”, “Уичат”, “Лайн”, “КакаоТолк”, “Кик Месинджър” и др.”
Софтуерът може да извлича SMS-и и MMS-и. Сред другите функции са показване и анализиране на записаните контакти, четене и клониране на СИМ карти и карти памет, анализиране на налични графични, видео, музикални, текстови и таблични файлове, както и анализиране на лог файлове. В документацията е посочено, че софтуерът трябва да може да анализира над 10 хил. разновидности на мобилни устройства. Тук са включени следните видове техника – мобилни телефони, таблети, модеми, сателитни навигационни устройства (GPS), преносими музикални плейъри. В поръчката е посочено, че програмата трябва да има функция за “физическо и логическо копиране на данни от мобилни устройства”. Търгът е обявен в началото на годината и е приключен преди десетина дни. За продукта са платени близо 18 хил. лв. без ДДС. Парите идват по линия на Норвежкия финансов механизъм по проекта “Съвместни усилия за борба с трансграничната организирана престъпност”. На търга се е явила само една фирма, става ясно от документацията. Тя е доставила продукта Oxygen Forensic Analyst, за който е единственият официален представител в България. Търговското дружество е посочено като дистрибутор на официалния сайт на компанията производител, която се намира в САЩ.
„Тая дописка ми напомни за промените в ЗДП от миналата седмица, според които пътните полицаи ще имат правото да проверяват не само водачите на МПС, ами и пътуващите в колата. Попадайки в информационната система на МВР, всеки пътник ще бъде „разкрит“ къде се намира в момента на проверката, с кого пътува и в каква посока. И си помислих: какво би станало, ако злонамерен враг на пътника проникне в тая система на МВР? (Нещо лесно и елементарно за хакерите в днешните несигурни времена). Врагът може да причака пътника на следващия завой, да блокира МПС-то, да извади пътника от колата, да го пребие, ограби или да го застреля. Така МВР ще се срастне изцяло с престъпността и симбиозата им ще бъде перфектна. Никоя мафия не е постигала такова съвършенство!“, коментира във Фейсбук журналистът Любо Кольовски.