Мерки за спасяване на биоразнообразието в Атанасовското езеро

Техническата инфраструктура, необходима за циркулацията на водата в Атанасовското езеро, е подготвена. Тя включва сложна система от канали и диги. Под въпрос обаче е действието на електрическите помпи, които освен за циркулацията на водата, са необходими и за добива на сол. От тях на практика зависи цялата екосистема. Това каза Радостина Ценова от Българска фондация „Биоразнообразие“.

Оказва се обаче, че въпреки нашата работа по различни проекти вече 15 години, свързани с езерото, пак стигаме до ситуация, в която държавата трябва да се погрижи за осигуряването на нормалното функциониране на екосистемата. Нужно е операторът на солниците („Черноморски солници“ АД) да поддържа тази крехка среда чрез споменатите вече помпи, каза Ценова. По думите й в рамките на проекта „Лагуната на живота“ са възстановени три от големите диги в езерото, които са били направени преди повече от 40 години и до момента не са били ремонтирани. Водоемът е разделен на по-малки басейни, с което се осигурява и по-добра циркулация на водата.

По време на срещата, на която присъстваха еколози, орнитолози и представители на неправителствени организации, работещи в сферата на опазването на околната среда, беше посочено, че част от северните басейни за добив на сол вече не се използват активно. Забавя се и добивът през тази година. „Ако преди време добивът на сол започваше след 1 август, то тази година той все още не е започнал, а август е към края си“, каза Ценова.

Спас Узунов, който е експерт „Природозащитни дейности“ към БФ „Биоразнообразие“ посочи, че в северната част на езерото по проекта са изградени гравитачни канали за циркулация на водата. Не цялата територия на езерото обаче позволява изграждането на такива, затова и помпите са крайно необходими. Експертите на „Биоразнообразие“ добавиха, че все още нямат категоричен отговор за това как ще продължи да работи „Черноморски солници“ АД след приключването на проекта „Лагуната на живота“. Най-песимистичните модели за бъдещето на Атанасовското езеро сочат, че може да се стигне до отваряне на шлюзовете, което ще позволи на морската вода да навлезе в цялата му територия. Това, посочват експертите, ще доведе до хомогенизиране на езерото, загуба на местообитания и изчезването на лечебната кал.