Има една негативна прогноза за Европа. Очакват ни тежки времена и може би някаква форма на финансова криза в еврозоната, произтичаща от лошото бюджетно състояние на редица държави, съчетано с политическата нестабилност. И в Италия, и във Франция бюджетните дефицити са в пъти над допустимото. Предстои съкращаване на бюджетните разходи и ако това не стане, предстоят финансови бури, които ще засегнат и нас. Това заяви бившият министър на финансите Милен Велчев.
По думите му служебно правителство също би се справило с приемането ни в еврозоната, но е по-добре да има стабилно редовно с хоризонт поне година. „Разбира се, че твърда воля за коалиционно управление, което да контролира мнозинство на гласовете, силно би помогнало да убедим нашите партньори, че искаме и заслужаваме да сме част от еврозоната. Едно стабилно управление може да предприеме категорични действия както за изпълняването на критериите за получаване на парите по ПВУ, така и да вземе мерки за изваждането на България от сивия списък по пране на пари“, коментира още бившият финансов министър.
„Трябва да се спазва максимално бюджетната дисциплина, да се преструктурират разходите където е възможно и желателно е да се постигне по-нисък бюджетен дефицит, отколкото е заложен в бюджета. Неразумно е всяка година да гоним бюджетен дефицит от 3% в условията на икономически растеж. Актуализация на бюджета е необходима само когато приходите вървят зле или политиците навлязат толкова дълбоко в популизма, че предварително планираният дефицит не може да бъде спазен и трябва да бъде надвишен. Надявам се и мисля, че няма да сме свидетели на такава актуализация“, допълни Велчев.
По думите му, ако трябва да търсим вина у управляващите за сегашното ниво на инфлацията, това са прекомерните бюджетни разходи през последните една – две години.