„Забравете за практиката министерството да крие информация от медии“
Написано от Николай Марченко, Биволъ
https://bivol.bg/%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%81%d1%82%d1%8a%d1%80-%d0%b0…
Служебният министър на околната среда и водите Асен Личев се срещна с представител на сайта за разследваща журналистика „Биволъ“. Припомняме, че в писмото на „Биволъ“, внесено в деловодствата на държавния глава и служебния премиер, директорът на медията ни Асен Йорданов призова за спешна проверка на случаите за източване на еврофондове, които да бъдат изпратени до главния прокурор на ЕС Лаура Кьовеши. В писмото си основателят на „Биволъ“ даде да се разбере, че екипът на медията ни е на разположение за срещи с представители на служебното правителство на Стефан Янев, с цел обсъждане на конкретните нарушения и предоставяне на наличната информация.
Шефът на ековедомството е първият министър, който се отзова на поканата в отвореното писмо на „Биволъ“ до президента Румен Радев и служебния министър-председател Стефан Янев за среща с ресорните членове на правителството.
Асен Личев покани представител на „Биволъ“ за работна среща в кабинета си в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) на столичния бул. „Княгиня Мария Луиза“. В срещата взеха участие репортерът на „Биволъ“ Николай Марченко и директорът „Връзки с обществеността и протокол“ на МОСВ Валентин Кардамски.
Министърът пое личен ангажимент пред „Биволъ“ да се извършат обстойни проверки на най-важните разследвания на медията ни, свързани с тежки екологични престъпления.
На свой ред, „Биволъ“ предостави на министър Личев редица документи от разследванията, извършвани от репортери на медията в последните няколко години. По този начин сайтът ни внесе на място част от своите сигнали, които шефът на ековедомството взима под личен контрол.
Асен Личев изрази съжаление, че предшествениците му на поста като Ивелина Василева, Нено Димов и Емил Димитров – Ревизоро не са отговаряли на запитвания на медии като „Биволъ“. Последният не бе пожелал и да поднови работата на Обществения съвет към МОСВ, на който разчитаха екологичните организации у нас.
Министърът благодари на „Биволъ“ за работата на екипа през годините, в които самият той е бил един от редовните читатели на медията ни.
Асен Личев се ангажира и да промени модела за комуникация на министерството със средствата за масово осведомяване, като пълното сътрудничество и прозрачността на информацията да се превърнат в ключов приоритет.
„Забравете за тази практика, сега ни предстои да действаме в интерес на обществото, като вие можете да ни помогнете с работата си“, каза министър Личев по повод отказите на предишното ръководство на МОСВ / РИОСВ да предоставят информация на „Биволъ“.
Служебният министър изрази готовност сам да подаде редица сигнали до „Биволъ“ за някои от фрапантните нарушения на своите предшественици, които е заварил в ековедомството. Асен Личев прие и поканата на медията ни за подробно интервю, в което да разкаже как ще се действа оттук-нататък с мащабните престъпления срещу природата в България.
Екипът на сайта за разследваща журналистика „Биволъ“ се надява и колегите на екоминистъра в служебния кабинет да последват примера му. И по този начин членовете на правителството на Стефан Янев да проявят аналогична политическа воля за диалог и сътрудничество с медиите, които от години работят по разкриване на мащабни корупционни афери в държавата.
„Биволъ“ припомня също така, че медията ни подаде три мащабни сигнала през май 2021 г. до Комисията за ревизия на Мая Манолова в 45-тото Народно Събрание. Ставаше дума за казуса с контрабандата на тютюневи изделия от страна на „Булгартабак“, за аферата около газопровода „Турски поток 2“ и за скандалните държавни дружества като Българска банка за развитие (ББР) и Фонд на Фондовете (ФнФ). Два от сигналите влязоха в списъка с 22-та случая (от общо 95 сигнала до Комисията), които са поети от главния прокурор Иван Гешев, както стана ясно наскоро от прессъобщение на Прокуратурата на Република България.