Разказите „Още един ден” на Михаил Раду от Букурещ, Румъния, и „Призованна” от Йоана Стоянова, ученичка в английската гимназия в Бургас, спечелиха първите места, съответно в категориите за чуждестранен и български текст, в Единадесетото издание на Международния младежки литературен фестивал „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”. Носителите на отличията бяха обявени в събота, 1 юни 2024 г., на официална церемония в Културен дом НХК в присъствието на множество официални гости, сред които представители на държавната и местната власт, както и на дипломати от посолства и културни институти на различни държави у нас.
„За втора година участвам в конкурса и с тазгодишния си разказ се опитах да предам историята на две приятелки, които спасяват едно семейство. Това са Анна Попстефанова и Анна Сърчаджиева, които биват призовани да спасят човешки животи. Вярвам, че точно обикновени граждани като тях – едната е актриса, а другата съпруга на полицейския управител – правят промяната”, заяви от сцената Йоана Стоянова.
Наградите за призовите места връчиха кметът на община Бургас Димитър Николов и Карл Желински, директор на Полския институт в София. С партньорството на посолството на Полша тази година всички носители на призови места в конкурса получават и допълнителна награда – петдневна експедиция на тема „Места на памет в Полша”. С нея призьорите ще посетят емблематични места в Краков, Варшава и други полски градове, свързани с историята на Холокоста и опазването на паметта. Освен парични премии, заелите първите места български участници получават и възможност за годишна стипендия.
„Ако има нещо сигурно на тази земя, то това е войната. Войни са водили първите хомосапиенси. Ще се водят и от последните такива на тази планета. А на въпроса къде е тогава надеждата, отговарям на своите студенти и на младите хора, с които се срещам, че щом при цялото насилие и омраза, геноцид, кървави конфликти и масови кланета, с които изобилства цялата човешка история, злото все още не е победило, значи доброто винаги ще има силите да се противопостави и надежда има.” С тези думи писателят Георги Бърдаров обяви, че носителят на втората награда сред чуждестранните участници отива при Орин Грейди от Държавата Израел.
Разказът „Сенки от миналото” на Кристиян Джамал получи втората награда сред българските участници. Тя беше връчена от Наами Леви, заместник-ръководител на посланическата мисия на Държавата Израел. Леви обяви, че есетата на участниците тази година са имали особено значение, защото само след броени дни ще се навършат осем месеца от една от най-страшните атаки срещу евреи от Холокоста насам.
Дебора Навал, културно аташе в посолството на Федерална република Германия в България обяви трета награда в категорията български участници. Тя отиде при Десислава Маринова от училище „Петко Славейков” в Кърджали, която получи и възможност за стаж в Гьоте институт – София.
Трето място в категорията чуждестранни участници зае Алиша Шостокова на 17 години от Братислава за разказа си „Който спаси един живот”. Тя, също като останалите участници, получава парична премия и книги, а отличието й връчи Златина Дукова от Комисията за защита от дискриминацията.
За втора година в конкурса бяха раздадени отличия и в категорията за видео разказ до пет минути. От получените 16 видео разказа, десет бяха от чужбина и шест от България. Третото място в категорията обяви Н. пр. Миклош Боруш, посланик на Унгария. То бе отредено за груповия видео проект на Мартин Йорданов и Петър Петров, ученици от училище „Христо Ботев” в Попово. Втората награда в същата категория отиде при 14-годишния Стефан Даниел от Александрия, Румъния. На първо място се нареди Полина Динчева от СОУ „Стоян Заимов” в Плевен с нейния видео разказ за трагичната история на концлагеристите в Кайлъка.
За трета поредна година отличие даде и публиката чрез онлайн вот. Паричната премия, осигурена от Министерство на културата, отиде при Давид Ташков от Професионалната гимназия по туризъм %Проф. д-р Асен Златаров”. Неговият разказ „Всеки е нужен някому някъде” събра 907 гласа в гласуване на сайта на център „Алеф”.
От името на министър-председателя и министър на външните работи в служебното правителство Димитър Главчев бе дадена специална награда за ученическа творба, посветена на примера на служители в държавната администрация, които са се противопоставили на репресиите срещу евреите и планираната депортация преди 81 години. Отличието бе дадено на Християна Атанасова от Профилираната гимназия за чужди езици „Васил Левски” в Бургас за разказа ѝ „Списъкът на Атанасов”, посветен на дипломата Боян Атанасов.
Генералният директор на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев връчи една от поощрителните награди, придружена с предложение за евентуален бъдещ стаж в агенцията след завършване на средното образование. Получи я Ясен Янев от IX клас на ППМГ „Акад. Никола Обрешков” – Бургас, за разказа си „Залък надежда”.
Тържествената церемония по награждаване е кулминацията в програмата и на Международния литературен ученически фестивал „Приятелството смисъл и спасение” (31 май – 2 юни 2024 г.), който Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” организира за трета поредна година. Неговата програма продължина 2 юни с литературни срещи и лекции с участието на американския писател Доминик Карильо, представителя на музея „Полин“ във Варшава Елжбиета Граб и Фелисия Валдман, директор на Goldstein Goren Center for Hebrew Studies в университета на Букурещ, Румъния.