Астат е най-редкият естествено срещащ се елемент на Земята. Смята се, че по-малко от 25 грама от елемента съществуват на цялата планета по всяко време. Всъщност той е толкова рядък, че учените все още не разполагат с основна информация за елемента.
Астатът е силно радиоактивен химичен елемент с пореден номер 85 в периодичната система на химичните елементи. Той е неметал от групата на халогените, като понякога е класифициран като металоид или метал.
Има 32 изотопа, като най-устойчивият (210At) е с период на полуразпад едва 8,1 часа. Това означава, че дори някой да успее да се добере до него, след 24 часа ще остане само една осма от него – другата част ще се е разпаднала или на бисмут-206, или на полоний-210.
Макар и най-рядко срещащ се в природата, астатът би се оказал безценен при лечението на ракови образувания Ако учените успеят да прикрепят изотопи на астат към молекули, насочени към лечението на рак, тогава те би могли да „разрежат” ДНК на ракова клетка, като околната тъкан остане относително невредима. Това определено би било съществен пробив при лечението на различните форми на рак.
Разбира се, има доста голямо условие за всичко това: изследователите трябва първо да се доберат до елемента. Учените са в състояние да се справят с астата, но те могат да го направят само като го създават изкуствено чрез ядрени реакции – обикновено чрез бомбардиране на бисмут-209 с алфа частици.