„Решението (за присъединяването ни към еврозоната) се взима не от Европейската комисия, не от Европейската централна банка, а с квалифицирано мнозинство на 2/3 от страните и членки на еврозоната трябва да повярват, че България спазва и ще спазва своите ангажименти. Не виждам как тези страни ще дойдат до такова мнение в обозримо бъдеще, тоест не по-рано от две години“. Това заяви икономистът доц. Красен Станчев, който е основател на Института за пазарна икономика.
По думите му до края на годината България ще покрие критерия за инфлация. „Инфлацията е количествен критерий и той ще бъде изпълнен, но има качествени критерии и критерии, свързани с върховенството на правото. Един от основните коментари в тази част на посведения конвергентен доклад е, че промяната на Конституцията, която предполага, че гуверньор или зам.-управител на БНБ може да бъде служебен министър, всъщност предизвика коментар, тъй като нарушава един от членовете за договора на функциониране на ЕС, където се казва, че на централните банки е забранено да участват във всякакви политически консултации, независимо дали на национално или наднационално равнище“, отбеляза Станчев.
Защо цените се повишават? „По-високите цени идват от това, че няма конкуренция между продавачи и производители. Другото, което влияе на цените, са съобщенията от правителствата. Когато кажат, че ще увеличат доходите, те изпращат в търговския сектор следното послание – ще има повече пари – вдигайте цените“, обясни доц. Красен Станчев.