Нови титли за спортисти от Бургас

Две европейски титли донесоха възпитаници на Спортен карате клуб „Киокушин Спирит” от провелото се преди дни във варненската зала „Владислав” 37-мото Европейско първенство по киокушин карате за мъже и жени, 17-тото Европейско първенство за деца, юноши и девойки и 11-тото Европейско първенство за ветерани. Мащабното мероприятие се организира по инициатива на БКА – ИКО България, с председател световния шампион шихан Емил Костов, официален представител на Международната карате организация киокушинкайкан за България, и община Варна.

По време на церемонията, щихан Горай връчи официално втори дан сертификати и колани на сенпай Валентин Георгиев и сенпай Янчо Несторов – едни от основоположниците на карате киокушин в България. В двудневното първенство взеха участие 695 състезатели от 21 държави. Националните състезатели бяха 97 от 10 клуба в страната, членове на асоциацията, от които 21 бяха възпитаници на световната ни шампионка на ката шихан Гергана Апостолова-Костова.

Първият ден съревнованието започна с дисциплините „Ката” и „Кумите” за каратеки до 17 години вкл., където Стратимир Стратиев завоюва европейска титла за бургаския клуб при младежи до 80 кг. От останалите му съотборници призьор този ден бе и Любомир Янев, който се класира четвърти в дисциплина „Ката” при юноши младша възраст.

Вторият ден Европейското първенство продължи с дивизиите „Мъже” и „Жени”, където възпитаникът на СКК „Киокушин Спирит” Евгений Прудников защити своята европейска титла при „Мъже 35 – 44 г.” в категория над 85 кг. В дисциплина „Ката”, отново при мъже, Валентин Желев се класира на четвърто място.

През вторият ден отборът на БКА – ИКО България извоюва още една шампионска и една вицешампионска титла при мъжете – на Александър Стоименов и на Богомил Костов, чиито успех има голяма вероятност да им спечели квота за Световното първенство в Япония догодина.

По време на състезанието шихан Кацухито Горай проведе съдийски и технически семинар, в които взеха участие над 80 ИКО членове.