Н.Пр. Олеся Илашчук – Посланик на Украйна в Република България: България е лидер на Балканите при разработването на „формула на мира” в Украйна

Ваше Превъзходителство, Езикът на кухнята – дипломация, история и култура е инициатива, която силно ни развълнува. Каква е връзката между кулинарията и дипломацията?

  • Кулинарията и националната кухня е съставната част на културната дипломация – явление, което се появи много отдавна. В нашите условия, когато темата за войната може да бъде много трудна и болезнена, културата и гощаването с национални ястия дава възможност да се формира атмосфера на доверие и взаимно разбирателство, да се обсъждат въпроси, каквито понякога не е възможно да бъдат обсъдени в официална обстановка.

Културната дипломация е езика на изкуството и на традициите. Чрез музика, изкуство, филми, понякога и чрез занаяти, даваме на света представа не само за това кои сме ние, украинците, но отправяме и покана за разбиране –  за какво  точно толкова силно и всеотдайно се борим. Това е един вид напомняне за ценностите на мира, свободата и човешкото достойнство. Това е начин да намерим общ език, дори и когато изглежда, че разделителните линии са много повече, отколкото обединяващите.

Затова казвам, че кулинарната дипломация е нещо повече от това да споделиш твоята традиционна храна. Тя е жест на доверие и уважение. Така,  когато разпространяваме традициите на националната си кухня,  показваме и нашата история и идентичност.

Ястията на украинската кухня, както при всяка друга национална кухня, включително и българската, свидетелстват за издръжливостта, понякога са повод за радост, повод за тъга и в повечето случаи – за обединение. Всяко едно парче от националната кухня е една част на нашата душа. Затова мисля, че храната един дипломатически инструмент за всеки и може да бъде дипломатически представител за всяка една държава.

Предвиждате ли други съвместни инициативи с български или регионални институции, например Държавен културен институт, Областна управа, Община Бургас, Почетното консулство на Украйна в Бургас?

  • Ние вече направихме много събития в Бургас и из цяла България. Естествено, имаме и големи планове за бъдещето. Изключително сме благодарни на Почетния консул на Украйна господин Димитър Караненов, който много достойно представлява Украйна в Бургас и в Бургаския регион. Ние много ценим неговите лични усилия и работата на неговия екип, както и приноса на местната власт за реализацията на украинските културни проекти и особено за помощта към украинските разселени лица, които намериха своя временен дом в България, бягайки от руската агресия и непровокираната война. Особена благодарност изказвам за помощта към украинските деца, които тук могат да живеят в спокойна атмосфера, далеч от взривовете на руските ракети и дронове. Отново благодаря на г-н Караненов и на местните власти за помощта при интегрирането на украинските деца в образователната система, за създадените условия те да бъдат включени в образователния процес и да имат възможността за реализация. Това е изключително важно в този много сложен период за моя народ.

Украинската диаспора в Бургас е най-голямата в България. Как оценявате усилията на Община Бургас в интеграцията на младите украинци?

  • По време на моите посещения в Бургаска област аз непрекъснато благодаря за подкрепата и помощта към украинските временно разселени лица, към моите съграждани и използвам всеки един случай да благодаря на кметството, на областната управа, на общината, на правителствения и неправителствения сектор.

Няма да престанем да благодарим за всички решения в подкрепа на украинците, както казах  на кмета на Бургас г-н Николов и на всички структури, за грижата и за бързата реакция и решения на всички предизвикателства, които се появяваха на всеки етап от  голямата вълна от пристигащи украинците. Тук всеки вид подкрепа е от полза – от доброволци, от обикновени хора, дори от половин хляб, донесен от човек като последното нещо, с което може да помогне. Това е изключително ценно и трогва сърцето. Всички тези хора, формират една армия на доброто. Топлината на българските сърца стопля душите на моите съграждани, които понякога са изгубили всичко след руската агресия.

Много ме радват позитивните примери, когато украинците намират работа в своята професионална сфера и могат да се реализират като успешни и полезни граждани  за Бургас и  България. Радвам се, когато чувам за талантливи украински деца, които със своето творчество или успех в някакъв вид спорт стават предмет за гордост, не само за украинската общност, но вече и за местната власт. Всички тези истории на успеха са общи, наши, и демонстрират колко близки са украинският и българският народ, За тях  взаимопомощта е общ код.  Код на човечността.

Колко са украинските бежанците в момента, в България?

  • Според статистиката, след началото на руската агресия на 24 февруари 2022 година повече от 1 млн. украинци са дошли в България със своите реални истории – спасявали са живота си и живота на своите семейства, деца, всеки със своята собствена болка и беда.

Според статистическите данни от преди  няколко дни, в момента в България се намират над 52 000 украински граждани, които са получили статут временна закрила в България.От  последната информация, знаем че над 14 000 от тях официално работят тук и вече са данъкоплатци в България.

Що се отнася за Бургаска област, имаме информация, че в град Бургас в момента се намират около 8000 украинци със статут временна закрила, а в цялата област има 15 000 -18 000 украинци, които живеят и работят тук.

Свидетели сме на успешните истории за интеграция на украинците и за развитие на техен собствен бизнес в България, както и на украински солидни инвестиции. Това са общи истории за успех и доказателство за предимствата и възможностите, които украинските граждани дават за развитието на българската икономика.

На всеки един етап на адаптация и интеграция на украинските разселени лица, ние се срещаме с нови задачи и предизвикателства, но трябва да се отбележи, че след февруари 2022 година бяха взети много добри решения за регулиране на тези проблеми и то на най-високо ниво, започвайки от българския парламент.Този процес е жив и динамичен. Новите реалности на интеграция на украинците изискват нови решения, които са предмет на диалог между активистите на украинската общност, неправителствените организации, Министерския  съвет и парламента на България.  Това, което е изключително важно е, че засега имаме положителен опит при решението на важните задачи. Наистина имаме много позитивни резултати при екипната работа в образователната сфера. Вече се усеща увеличение на броя на украинските деца, които  са част от българската образователна система.

Регионалната власт и Министерство на образованието на България намират инструменти, с които гарантират достъп на всички украински деца до образователни институции и ние изключително благодарим на Република България за това и разчитаме, че ще продължим да прилагаме такива практики в бъдеще.

Има ли какво още да се желае по отношение на помощта, който България оказва на Украйна за войната? От какво има спешна нужда украинската армия и как България би могла да помогне?

  • Този въпрос е изключително важен за нас. Украйна е благодарна на България за практическата помощ за засилване на отбранителната ни сила. За това ние непрекъснато благодарим на Народното събрание и на правителството, както и на българския народ за всички видове хуманитарна и техническа помощ и за всички взети решения до този момент. Чрез тях украинците стават по-силни, по-резистентни. Това подпомага и морално засилва решимостта да продължим да се борим срещу несправедливата агресия и геноцида от страна на руските окупатори.

За нас войната не спира нито за един миг. Дори и в този момент тя продължава. В Украйна няма нито едно защитено място. Няма къде да се скриеш от вражеските ракети и дронове. Те убиват мирните хора, заличават градове и села, превръщайки ги в руини.

Естествено, нашите нужди, в реалност на активна и продължаваща война, не намаляват. Те са отдавна известни на всички наши партньори. Необходима ни е техника, въоръжение, средства за противовъздушна отбрана, с цел да защитим нашата държава. Този процес на подпомагане трябва да бъде непрекъснат и дори трябва да се засилва.

Отбранителната помощ за Украйна не е благотворителност. Това е инвестиция в защитата на източния фронт на НАТО, това е инвестиция в превенция на агресията срещу държавите в Източна Европа.

В България има политици и личности, които продължават да оправдават действията на Русия. Какво бихте им казали?

  • Нашия отговор е един – оправдание или премълчаване на руската военна агресия срещу Украйна е съучастие в това престъпление.

Не може да има оправдание на война, на убийства, на геноцид, на престъпления срещу човечността. Не може да има оправдание за отвличане на деца и тяхното насилствено превъзпитаване в духа на руската пропаганда, в подкрепа на руския мир. За всички така наречени пацифисти искам да спомена няколко факта за политиките на окупационните власти на временно окупираните територии на Украйна от страна на Русия. Окупацията на украинските земи не е прекратяване на войната, това е нейното продължаване, това е възможност за попълване на ресурсите на държавата-агресор и в икономически план и във вид на човешки ресурси, защото руските окупатори мобилизират украинците в окупираните територии и ги принуждават да воюват срещу своите съотечественици.

Бих искала да напомня един факт от миналото, от историята на България и от практики, прилагани от съветския и от сталиниския режим. След окупацията на България от съветските войски през септември 1944 година повече от 450 мобилизирани български мъже са били принудени да воюват на страната на  съветската армия срещу своите бивши съюзници.

Затова казваме, че този вид пацифизъм, позиция да бъдеш отвъд политиката или да подкрепяш призиви да спреш помощта за Украйна е вид съзнателна или несъзнателна помощ и съдействие на агресора. И точно тази позиция подпомага продължаването и може да бъде заплаха от разширяване на войната.

Решението е едно – обединяване на нашите усилия, противодействие на война, противодействие на агресията, смели и съвместни решения, които са гаранция за завръщане на мира в Европа.

Предвид последните новини за евентуалната победа на Доналд  Тръмп в изборите на САЩ, как очаквате да се промени политиката към войната в Украйна, с какво са свързани Вашите надежди?

  • Все още няма официални резултати и аз няма да ги коментирам. Вече знаете, че президентът Зеленски честити победата на Доналд Тръмп. Двамата отдавна имат диалог и Украйна ще работи активно с всички партньори за нашето общо силно решение и отговори.

Очаквате ли да бъде спряна помощта към Украйна?

  • Ние разчитаме на нашите партньори и на продължаване на политики, зад които застана международната общност в т. нар. анти-путинска коалиция.

Работили ли Украйна за формула на мира?

  • Украйна работи активно с всички партньори по формула на мира, предоставена от президента Зеленски. В това отношение България е лидер на Балканите като се включи в имплементацията на четири параграфа от тази формула. Това са хранителна безопасност, енергийна безопасност, възобновяване на справедливостта и екологическа безопасност. В последния параграф – екологическа безопасност, България е съ-председател, съ-водеща по имплементация на задачи, които носи войната. Затова много активно работим и с правителството на България и с всяко едно министерство, което е включено в имплементация на формула на мира. Това е много важен принос към нашата обща победа.