Младежи от България и Италия дискутираха темата на международна конференция
Антисемитизмът не е само проблем на евреите, той е заплаха за цялото човечество. Нарастващият брой на антисемитските прояви по света през последната година, след нападението на Хамас над Израел, изисква спешни мерки за противодействие. Начините, по които трябва да се води борба с омразата и агресията събра в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции, дипломатически мисии и граждански организации. На 25 и 26 ноември 2024 г. в Експозиционен център „Флора” се проведе Международна конференция „Младежи за толерантност: Методи и добри практики в борбата с антисемитизма и езика на омразата”, организирана от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” и Института по Образователни технологии към Националния Изследователски Съвет в Италия, Генуа. Събитието е подкрепено от Европейската Мрежа на практикуващите срещу Антисемитизма (EPNA) и от Външно Министерство на Федерална Република Германия. Целта на форума бе да предостави платформа за международен обмен на добри практики за противодействие на съвременния антисемитизъм и езика на омразата сред младите хора, както и да популяризира инициативи за опазване на историческата памет за Холокоста.
„Събитията от последните години ни напомнят колко крехък може да бъде балансът между разбирателството и омразата, но също така ни показват и силата на човешката солидарност и на съвместните ни усилия за мир и толерантност. Омразата руши устоите на човечността. В последните години ставаме свидетели на все по-голяма ескалация, конфликти, смърт. На това трябва да се противопостяваме. Най-ярък пример за борбата с антисемитизма инеговото надмогване е спасяването на българските евреи по време на Холокоста”. С това обръщение към младежите Алберта Алкалай, председател на Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” откри форума.
Темата на конференцията провокира интереса на представители на редица институции. Сред официалните гости на събитието бяха областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, директорът на Областната дирекция полиция в Бургас старши комисар Владимир Маринов, културното аташе в посолството на Федерална република Германия в България Дебора Лавал, Ангел Банджов от Министерството на външните работи, държавните експерти Радостина Николова и Коста Костов от Министерството на образованието и науката, доц Румяна Христиди- директор катедра Хебраистика към СУ „Св Климент Охридски”, Никола Петков – представител на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси (НССЕИВ към Министерския съвет на Република България, Петя Петрова – началник РУО Бургас, журналисти и други представители на различни институции.
В конференцията участваха ученици от Английска езикова гимназия Бургас Гео Милев – Бургас, Гимназията по туризъм Проф д-р Асен Златаров – Бургас, от 134 СОУ „Димчо Дебелянов” – ORT School, София, математическа гимназия „Акад Никола Обрешков” Бургас, и от училище Балиля Пинчети, Тирано, Италия, придружени от свои преподаватели.
Всички участници се обединиха около идеята за необходимостта от спешни мерки за противодействие на все по-засилващите се антисемитски, ксенофобски и расистки настроения и подписаха меморандум „Младежи за толерантност”, който е изпратен до всички ангажирани общински и държавни институции.
„Апелираме за широк обществен дебат с фокус върху младежите и подрастващите. Образователните структури да не допуснат училищата да станат територия за разпространение на каквото и да е насилие и омраза. Да се създадат механизми за събиране и разпространение на добри практики и опит от дейности по превенция.
Призоваваме за обществена съпротива срещу прояви на етническа, верска и социална реч на омразата – на живо и в социалните мрежи, да не допуска хора да бъдат унижавани и преследвани заради етническа, национална или религиозна принадлежност.” е написано в меморандума.
„Живеем в силно фрагментирано общество. Темата за антисемитизма е болезнена и срамна за човечеството. Езикът на омразата е на всякъде около нас. Чуваме го в политиката, в международната риторика, в домовете си. През 2018 година България подписа документ за сътрудничество с организацията на евреите и това даде възможност за създаването на механизъм за обмен на добри практики в борбата срещу антисемитизма. Но всеки от нас има и своя личен свят. Какъв ще е той – мрачен или щастлив, зависи от нас самите. Тук сме се събрали представители на институции, преподаватели, учени, но и много важно – млади хора. Убедена съм, че с енергията на младите хора ще успеем да се справим с този обществен проблем”, каза областният управител на област Бургас проф. Мария Нейкова.
За България борбата с речта на омраза, ксенофобията, расизма и антисемитизма са приоритет. Последователните политика на държавата представи Ангел Банджов, директор на дирекция „Права на човека“ в МВнР: Национален план за действие за борба с антисемитизма, основан на европейската стратегия за борба с антисемитизма, членство в Международния алианс за възпоменание на жертвите от Холокоста, приемане на определение за антисемитизъм , борба срещу отричането и изопачаването на Холокоста и много други инициативи.
„В България има относително ниски равнища на изяви на антисемитизъм. Ние имаме историческа обусловеност – тук евреите никога не са били изолирани, антисемитизмът никога не е бил институционализиран. В нашата страна хора от различни етноси винаги са живеели в съзвучие. Затова по време на Холокоста се е случило спасяването на българските евреи, с което ние имаме основание да се гордеем. Ако нашето общество е успяло да спаси евреите в най-старшните години на Втората световна война, то сега, в мирно време, няма да допусне каквато и да е агресия”, каза Ангел Банджов.
Министерството на образованието и науката активно се включва в изпълнението на всички поети от държавата ангажименти за борба с антисемитизма и работата му получава висока оценка. Темата е залегнала и в учебната програма по гражданско образование в българските училища, споделиха представителите на МОН Радостина Николова и Коста Костов.
Внимавайте, когато нещо започва. С тази немска поговорка си послужи Дебора Лавал – културното аташе в посолството на Федерална република Германия в България, за да насочи вниманието на присъстващите към опасностите на днешния ден.
„Борбата с антисемитизма е задача на цялото общество, защото той съществува на всички нива. Важно е всеки от нас лично и ежедневно да се противопоставя на агресията. Ние не бива да бъдем част от мълчаливо общество. Ако обществото не мълчи, злото няма да бъде силно. Антисемитизмът е феномен, а историята ни предупреждава, че нито едно човешко общество не може да бъде в безопасност. През вековете и други групи от хора са били мишена на омразата. След евреите могат да последват други”, каза Дебора Лавал и отправи покана към младежите да се включат в клубовете по история, изследователските проекти и други образователни инициативи на немското посолство в София.
Страната ни, традиционно толерантна към всички етноси, не е изолирана от света и преди 12 години стана жертва на терористичен акт, в който загинаха 5 израелски туристи и 1 български гражданин. За събитието, което трудно се описва с думи, си спомни директорът на Областната дирекция на МВР – Бургас старши комисар Владимир Маринов, който бе част от екипа, работил по терористичната атака на летище Сарафово.
„Видяхме ужаса в очите на хората. А извършителите бяха млади хора. Най-силно оръжие срещу антисемитизма и тероризма е информираността. Затова мисля, че е необходимо да разясняваме на младите до какво водят проявите на агресии, до какво води омразата”, каза старши комисар Маринов и отправи предложение към Център „Алеф” за бъдещи съвместни инициативи в бургаските училища.
Център „Алеф” връчи на ст. комисар Маринов почетно отличие – плакет за съществен принос в борбата с антисемитизма и тероризма.
Всеки, станал свидетел или жертва на антисемитски или расистки изказвания или деяния, може да се обърне за съдействие и помощ към Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси, напомни Никола Петков, представител на институцията.
Свидетелите или жертвите могат да подават сигнали и на създадената от Център „Алеф” платформа „Подай сиггнал” в интернет страницата на сдружението alef-bg.org.
Историческите корени и съвременните проекции на антисемитизма представи доц. д-р Румяна Христиди, ръководител на катедра Хебраистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски. В кратък исторически преглед от възникването на антисемитизма до съвременните му прояви по света тя изтъкна традиционната толерантност на българите, свикнали да живеят в многоетническо общество, довела до спасяването на евреите от Холокоста. Доц. Христиди има значителен принос в изследването на Холокоста и антисемитизма в България. Тя активно работи в сътрудничество с институции и международни организации като IHRA, свързани с историята на Холокоста, участва в инициативи за разпознаване и борба с антисемитизма.
Д-р Стефания Манка – директор „Изследвания“ в Института по образователни технологии към Италианския национален съвет за научни изследвания в Генуа и Проф. Симеоне Евангелисти –преподавател в Института за висше образование „Балила Пинчети“ в Тирано посочиха начините, по които образованието и дигиталните технологии могат да бъдат използвани за противодействие на омразата и по атрактивен начин дадоха идеи за преодоляване на нетолерантността и антисемитизма в социалните медии.
Весела Палдъмова, директор на 134. СУ „Димчо Дебелянов“ – ORT School в София привлече младежите в оживена дискусия на теми като: Какво поражда злото?, Какво стои зад злобата, ненавистта, омразата? Какъв свят искаме да изградим и как да го направим по-добър. Участниците в конференцията се впуснаха в интересни ролеви игри, подготвени от Айлин Палова и Християна Великова от Център „Алеф”.
В рамките на конференцията за първи път в Бургас беше показана фото изложбата „Bring them home” – Атентатът на „Хамас“ от 7 октомври” на фотографа Зив Корен, посветена на невинните израелски граждани, станали жертва на нападението на Хамас. През последните три десетилетия Корен отразява някои от най-драматичните събития в света и се смята за един от водещите документални фотографи в нашето време.
В Бургас младежите гледаха игралния филм на „Алеф” „Хени. Приятелството – смисъл и спасение” , посетиха и Бураската синагога и паметника на толерантността.