„По-големите партии са по-богати и плащат повече. Ако се запази пропорцията според електоралната сила на формациите, нищо няма да се промени. Между 50 000 и 100 000 гласа се купуват на избори“. Това е мнението на математика и бивш зам.-председател на ЦИК проф. Михаил Константинов.
По думите му при акциите срещу купения вот няма осъдителни присъди, а максимум пробация. „Публиката се дразни и от това, че се действа селективно при тези операции. Едни се преследват, други се пускат. Пазарната икономика е това – всичко се купува, дори гласове. 4 – 5% е купеният вот“, обясни той.
На свой ред изборният експерт Стоил Стоилов смята, че предупредителните протоколи трябва да прерасват в досъдебни производства, а след това – и в присъди. „Опасността от купуването на гласове и от говоренето, че МВР прави избори, срива избирателната активност“, коментира той. И сравни информацията за купуването на гласове с тази за наличието на фалшиво сирене на пазара – властите не казват кои формации залагат на търговията с вот, нито пък кое точно е некачественото сирене в магазините.