Дания е превела в края на януари т. г. 358 млн. лв. на българското министерство на отбраната като компенсация за военната помощ, която българската армия е предоставила на Украйна. Сумата е получена по два транша. Това обяви на брифинг военният министър Атанас Запрянов.
По бюджета на Министерството на отбраната в края на януари 2025 г. са постъпили 348 млн. лв., което ще доведе до подобряване на бюджетното салдо на министерството и на държавата, коментира от своя страна министърът на финансите Теменужка Петкова. Тези средства не са били заявени в прогнозата през декември 2024 г. и за януари 2025 г., обясни Петкова.
Съгласно решение на Народното събрание за управление на програмата за инвестиции в отбраната, средствата, придобити като компенсация за помощта за Украйна, се изразходват за модернизация и материална поддръжка на военното министерство, заяви военният министър.
От сумата за компенсация става ясно, че България наистина е предоставила голяма помощ за Украйна. Само преди няколко месеца Запрянов обяви, че военната помощ, която даваме на Украйна, не е безвъзмездна и България получава финансови компенсации по три канала. „По отношение на европейския инструмент за мир сме заявили съответните средства – около 7 млн. лв. са утвърдени да ни бъдат върнати обратно. От международното финансово подпомагане от САЩ също имаме доста чувствителна сума като компенсация. Получаваме компенсация и от съюзни държави, които не могат да предоставят въоръжение и техника на Украйна. Те компенсират съюзниците, включително нас, с финансови средства“, обясни тогава той.
„Помощта, която даваме, е с отпаднала необходимост – всичко онова, което не е включено в окомплектоването на армията ни както за мирно, така и за военно време“, уточни министърът. Той обяви, че България е изпратила до този момент 6 пакета военна помощ – боеприпаси, бронирана техника и неизправни ракети за ПВО. Какво точно се дава е прикрито като държавна тайна, но е известно, че сред предоставеното са много боеприпаси – патрони, снаряди. Обявено бе, че са дадени и ракети за ракетни комплекси С-300. Една от последните известни пратки включваше 150 бронирани машини – БТР-и, БРДМ-и, самоходни гаубици „Гвоздика“.
Наскоро военният министър Атанас Запрянов обяви, че България дава такова въоръжение, с което практически не може да стигне до поразяване на цели на руска територия.