Председателят на ДПС Делян Пеевски изпрати сигнал до и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов с искане за проверка на думите на председателя на ДПС Джевдет Чакъров за „масирани проверки”, срещи с представители на Министерството на финансите и Комисията за противодействие на корупцията (КПК), от които е получавана информация за действия, насочени срещу изключените от ПГ на ДПС депутати. Това съобщиха от пресцентъра на ДПС.
В искането се изразява тревога и необходимост от установяване на фактите и обстоятелствата, свързани с евентуалното допускане от съответните органи на нерегламентирани взаимодействия и контакти с отделни политици, както и създаването на предпоставки за използването на институциите за решаване на вътрешнопартийни лични амбиции, пишат от формацията.
Всеки политик е длъжен да носи отговорност за думите и делата си и всички думи и дела трябва да бъдат пред очите на обществото. Отговорност на институциите е да съхранят своята независимост и авторитет от личностните домогвания на тези и онези провалени политици, става ясно от сигнала на Делян Пеевски.
На брифинг в парламента председателят на ДПС Джевдет Чакъров обяви, че след вчерашните уволнения на областните управители днес отново ставаме свидетели на поредна злоупотреба с власт, изразяваща се в безпрецедентен натиск върху народни представители от „ДПС без Пеевски и група”. Той посочи, че Комисията за противодействие на корупцията е започнала масирани проверки на народни представители от „ДПС без Пеевски”.
„Получихме информация за среща между представители на КПКОНПИ, Националната агенция за приходите и министъра на финансите с притеснителното участие на трето лице. На тази среща е наредено да се започнат масирани проверки на народни представители от „ДПС без Пеевски” и група”, заяви Чакъров. Той уточни, че към служебния министър на финансите е отправено запитване за въпросната среща.
По-късно от Националната агенция по приходите излязоха с позиция, че обвиненията на Джевдет Чакъров за оказван натиск от агенцията върху членове на ДПС са груба намеса в работата на институцията заради внушението, което се създава – а именно, че НАП действа „по поръчка” срещу когото и да било, в случая – срещу представители на точно определена политическа сила. Това се казва в съобщение на НАП, разпространено до медиите.