Потъваме в „сивата зона” за диво къмпингуване

Свободолюбивите туристи бягат от бетонираното Черноморие

България е в „сивата зона” за диво къмпингуване. Свободолюбивите туристи бягат от бетонираното Черноморие, а и от мутрите с хотелите. Оказва се обаче, че в царството на бетона почивката излиза по-евтино отколкото, ако сте в каравана и палатка. В регулираните къмпинги се заплаща по 30 лева на ден за поставяне на кемпер. Отделно има такса за човек, куче и за паркинг, съобщава бТВ.

В разгара на летния туристически сезон темата за палатките на плажа и алтернативните начини за почивка на море отново предизвиква крайни реакции от привърженици и противници.

Според единия лагер дивото къмпингуване е вредно за околната среда, опасно за почиващите и разрушително за местния хотелиерски бизнес.

Аргументите на другата страна са, че отговорно прекараната почивка на палатка или в каравана нанася по-малко щети на природата и е сред малкото останали начини човек да може да прекара добре отпуската си на иначе все по-бетонираното ни Черноморие.

Споровете са разгорещени, но законът мълчи – няма разпоредби по отношение на дивото къмпингуване. Общините се опитват да го урегулират с наредби, които накрая падат в съда и така в крайна сметка то се оказва нито разрешено, нито забранено.

В разгара на летния туристически сезон темата за палатките на плажа и алтернативните начини за почивка на море отново предизвиква крайни реакции от привърженици и противници.

Противниците му сочат за пример държавите, където има категорична забрана – например Гърция, Хърватия, Германия, Франция, Дания, Англия и т.н. Тук обаче има важна подробност – в по-малки от България страни като Хърватия и Дания има по над 500 къмпинга, които са от най-различна категория и, съответно заедно поемат милиони нощувки всяка година.

В България къмпингите са 23, половината от които са в отвратително състояние. Става дума предимно за наследени от социализма обекти, защото в момента легалното изграждане на къмпинг минава през процедури, които отказват желаещите.

В Швеция, Норвегия, Финландия, консервативните Турция и Русия дивото къмпингуване е разрешено и даже се насърчава. Има обаче правила. Също както е в Испания – конкретно там на едно място не може да се събират повече от 3 палатки или 10 каравани за над 3 дни и на по-малко от 200 метра от воден басейн. При злоупотреби глобите са изключително солени.

В „Сивата зона” – без алтернатива на дивото къмпингуване, но и без ясни правила за него, са България, Румъния, Сърбия и… Швейцария, като все пак в алпийската страна се препоръчва да попитате местните, преди да разпънете палатките. Албания пък се превръща в топ дестинация за палатки на плажа.

Владимир от Стара Загора, който от четири години насам всяко лято къмпингува край Черноморец, сподели, че предпочита дивото къмпингуване, защото сред природата се чувства свободен. Няма я лудницата и цялата хамалогия, подчерта той.

Най-добре е когато си свободен с готини хора и на хубаво място, сподели Владо.

Дори и далеч от царството на бетона, той не е лишен от лукс. В караваната си има баня, а ток добива чрез соларен панел.