Всичко, което се дава на Украйна е декларирано и е на база на действащи решения на Народното събрание. Това заяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. Той напомни, че даваме на Киев само излишно имущество на българската армия. „Имаме излишни свръхзапаси, които предоставяме на Украйна. Всички пакети, които правителството е гласувало, са заминали. Нашата помощ се използва на територията на бойните действия. Всичко, което се дава на Украйна е декларирано“, подчерта пред националната телевизия той.
Атанас Запрянов подчерта, че нашата помощ по никакъв начин не е намеса на България в тази война. Тя е международно правно оправдана. Ние помагаме на една жертва на агресията. Това го правят всички страни съгласно хартата на ООН и международните закони, допълни той.
Запрянов коментира и темата с парите за отбрана като, по думите му, минималните разходи, които страната ни трябва да отделя за сектора трябва да нараснат на 2,5% от БВП. За да решат проблемите с липсата на кадри от министерството вече са заложили по-високи заплати от 1 януари 2025 г., като ще бъдат предлагани и по-високи бонуси и социални придобивки. „Това увеличение е достатъчно на първа стъпка. Тази мярка е навременна, даже закъсняла. Една от причините, която ни пречи да вземем хора в армията, са наемите, които те плащат при постъпването си в гарнизоните. С това увеличение ние реално ще получим като минимална заплата на войника около 2300 лева. При условие, че минималната заплата ще бъде 1077 лева. Това вече е чувствително отдалечаване на заплащането на войниците от минималната заплата“, добави той.
По отношение на модернизацията на армията, Запрянов каза, че тя се извършва комплексно и няма приоритетен вид въоръжена сила. „Разглеждаме превъоръжаването и в трите вида въоръжена сили като равнопоставено. Закупуваме самолети, зенитно-ракетни комплекси, радари за ВВС, бойните машини „Страйкър“ за сухопътните войски. Работим да придобиването на нови артилерийски системи. За военноморските сили ще имаме кораби, както и противокорабни комплекси. Говорим и за някои системи, като дронове, антидрон системи, които касаят и трите вида въоръжени сили. На вниманието ни е и комуникационно-инфраструктурно оборудване за въоръжените ни сили. Т.е. ние подхождаме балансирано в развитието и модернизацията на видовите си въоръжени сили. Но сухопътните войски са най-зле с окомплектоването, а те са гръбнака на нашите въоръжени сили.“