Предлагат се промени в Изборния кодекс

За да се повиши доверието в изборния процес и да се гарантира в максимална степен, че гласовете на българските граждани ще бъдат отчетени според тяхната свободна воля, политическа партия „Продължаваме промяната“ внесе днес, 7 януари 2025 г., законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс, съобщиха от формацията. Заради очевидните недостатъци на сега съществуващата практика и законодателство, на места „партията“ на недействителните бюлетини се превръща в първа или втора политическа сила на няколко поредни избора, отбелязват от ПП.

Основните промени, които партията предлага, са следните:

– отпада изцяло ръчното броене на гласовете, като се въвеждат оптични сканиращи машини, с които ще се отчита вотът от хартиените бюлетини;

– гласуването с машини се отчита чрез протокола, генериран от самата машина;

– въвеждат се сканиращи устройства за документите за самоличност на избирателите и електронна система за отразяване в списъка, която се актуализира в реално време и не позволява повторното гласуване на друго място;

– съставът на Централната избирателна комисия се променя след всеки проведен избор, за да се гарантира справедливо представителство на политическите сили.

– бюлетините да се броят в специално създадени за целта центрове

– секционните избирателни комисии няма да извършват преброяване нито на хартиените бюлетини, нито на т.нар. бюлетини от машинно гласуване.

– преброяването ще се осъществява от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване, като така се избягва човешката грешка или незаконно манипулиране на изборния резултат.

– протоколите от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване ще се разпечатват веднага след края на изборния ден и ще се прикрепят към протокола на секционната избирателна комисия, което ще спести много време и труд на членовете на комисията и ще гарантира точността на отчетените данни, без броене на ръка, подготвяне на чернови и многократно поправяне на грешки в протокола на комисията.

– оптичните устройства за сканиране и отчитане на гласовете от хартиените бюлетини и техните операционни системи са държавна собственост, която се придобива и управлява от Централната избирателна комисия.